ZORLU YÖNETİCİ

ZORLU YÖNETİCİLERLE BAŞA ÇIKMANIN YOLLARI

İş hayatında sınırlarınızı zorlayan, stres kat sayınızı artıran ve hatta tükenmişlik sendromu yaşamanıza neden olan bir yöneticiyle mutlaka karşılaşmışsınızdır. İşte karşınızda en sık karşılaşılan beş zorlu yönetici profili ve onlara karşı gardınızı almanın yolları.  

Bu yönetici türlerinden en az birini tanıyorsunuzdur: Anlaşılması zor, gaddar, antipatik, hoşgörüsüz, stresli veya rahatsız edici. İlişkilerin gergin sonlandığı, üretken olmayan, eleştiri yağmuruna tutan, saldırgan, takdir etmeyen, aksi ve sürekli imkânsız taleplerde bulunan bir yönetici… Kısacası, zarar verici davranışları olan bir yöneticiden bahsediyoruz. Onun karşısında stres seviyemiz en yüksek noktaya çıkar. Birçoğumuz bu zorlu kişiliklerle mücadele ederken yorgun düşeriz. Yine de cesaretimizi kıran ve bizi demotive eden yöneticileri yönetebilmeyi öğrenmemiz mümkün. Daha da iyisi, zehirli davranışlarından kendimizi arındırabiliriz. “Yöneticimizi değiştiremeyiz ama farklı tepki göstermeyi öğrenebiliriz. Bu sayede stres yüzünden bunalmayı engelleyebilir, kendimizi daha iyi koruyabilir ve yavaş yavaş kişiliğini değil ama davranışını değiştirmeyi sağlayabiliriz” diyor koç, eğitmen ve yazar Chantal Vander Vorst.    

Öncelikle size zarar veren davranışı belirleyin ve bununla yüzleşin. Ardından da Vorst’un verdiği önerilerden faydalanın. 

Despot yönetici

Özelliği: Acımasızdır. Domine etmeye, aşağılamaya, dengeyi bozmaya, korkutmaya, tahrik etmeye ve manipülasyona yatkındır.

Ona karşı ne hissederiz: Kaygı. Kime, neden, ne zaman denk geleceğini bilemeyiz.

Neler yapabilir: İstediğini elde etmek için pohpohlayıcı davranabilir. Diğerlerini suçlayabilmek için birini kurban ilan edebilir. Tehditkâr veya taciz edici olabilir. Örgütsel yapıdan kaynaklı zehirleyici özelliği daha kötü hale gelebilir. Bu durumdan ötürü bu tarz davranışlar sergiliyor olabilir.

Öneriler: Onunla iletişime geçtiğiniz zaman olabildiğince az şey söyleyin. “Evet, ama ben şöyle düşünüyorum”, “Ben olsam şöyle yapardım” gibi onunla güç yarışına veya fikir tartışmasına gireceğiniz cümleler kurmayın. Dengeli, gerçekçi ve nötr olun: “Bu projeyi şu şekilde yöneteceğim”, “İlk amacımız…”, “Bütçemiz…”, “Sorularınız var mı?” gibi. Her ne olursa olsun duygusal olarak istikrarlı kalmaya çalışın. Onun üzerinde etki bırakmaya çalışmayın. Kibar ve onaylayıcı olun. Gerekli şeyleri yazılı olarak verin.

İmkânsız görevler peşindeki yönetici

Özelliği: Kafası karışıktır. Hareketleri örgütsel işlev bozukluğuna neden olur. Kaos yaratan biridir.

Ona karşı ne hissederiz: Haksızlığa uğramış ve sabote edilmiş hissederiz. Bize güvenmediği izlenimine kapılırız.

Neler yapabilir: Görevler, sorumluluklar ve karar verme gücü net olarak tanımlanmamıştır. Bu tarz bir yöneticinin ne beklediğini bilebilmek zordur. Bir görevle ilgili karar verme gücünü sık sık başka bir çalışanın omuzlarına yükler ve bu çalışan aynı anda birçok cepheden sorumlu olur.

Öneriler: Görev tanımınızın yapılmasını beklemeyin, kendiniz belirleyin ve bunu çevrenizle paylaşın. Yazılı olarak iletişime geçin. “Eğer doğru anladıysam, benim görevim şu. Başka istekleriniz varsa, lütfen bana bildirin” yazabilirsiniz. Beklemede olmayın, kendi üstünüze düşeni yapın. Duygusal reaksiyonlardan kaçının. Size verilen dosyayla ilgili karar verme yetkiniz yoksa yazılı olarak üstleneceğiniz sorumlulukla ilgili yöneticinize uygun olanın yapılması için istekte bulunun.

Aşırı yönetici

Özelliği: Duygusal yönden her şeyi aşırıdır. Aşırı girişimci, aşırı mükemmeliyetçi, aşırı hırslı,aşırı çalışkan, aşırı duygusal, aşırı soğukkanlı veya tam tersi, aşırı kontrollüdür. Aynı zamanda ruh hali dengesizdir, bazen de alıngandır.

Ona karşı ne hissederiz: En başta heves duyarız, daha sonra yoruluruz ve güvensizlik başlar. Kin duyabiliriz.

Neler yapabilir: Zaman zaman coşkulu, endişeli, acılı ve üzgündür. Yeni iş arkadaşını aniden hayal kırıklığına uğratmadan önce onu coşkuyla karşılar.

Öneriler: Mesafenizi iyi ayarlayın, amaçlarınıza odaklanın. Tüm isteklerine cevap veremediğiniz için kendinizi suçlu hissetmeyin. İsteklerini yazılı olarak beyan etmesini talepedin. Aşırı olarak nitelendirdiğimiz yöneticinin yelkenlerini suya indirmek için onun düşüncelerine açık olun, ona net sorular sorun, ancak projenin gerçeğe dönüşmesi için ona itiraz etmeyin veya ders vermeye çalışmayın. Örneğin ona, “Fikriniz çok güzel, ancak bunu gerçekleştirebilmek için bize gerekli olan şeyler neler ve ne kadar süremiz var?” diye sorabilirsiniz.

4X4 yönetici

Özelliği: Gizli bir canavardır. Sınırlarını zorlamayı sever. Çalışmaya dair büyük bir enerjisi vardır. Çok dirayetli ve eleştireldir. Etkisizliğe, yumuşaklığa, zayıflığa dayanamaz.

Ona karşı ne hissederiz: Yetersizlik ve bazen de kompleks.

Neler yapabilir: Herkesin farklı çalışma metotları olabileceğini anlamaz.

Öneriler: Onunla insani bir ilişki kurmaya çalışın. Yoluna çıkan her şeyi ezip geçen 4X4’ünden onu indirmeyi deneyin. Onunla özel konuşmayı teklif edin. Hissettiklerinizi ve huzursuzluğunuzu anlatın. Söylenmeyenleri söyleyin. Örneğin, “Bu toplantıda 10 farklı proje hakkında konuştuk. Kendimi çaresiz hissettim. Daha kaliteli zamana ihtiyacım var; beş taneyi bir toplantıda, diğer beşini de başka toplantıda konuşabilir miyiz?” gibi önerilerde bulunun. Yaptığınız işte iyi olduğunuzu ve kendinize ait bir yönteminiz olduğunu ona gösterin.

Antipatik yönetici

Özelliği: Sizin bazı kişilik özelliklerinize sinir olur.

Ona karşı ne hissederiz: Bizi sevmediği izlenimine kapılırız. Sanki hep bizi yargılıyormuş gibidir.

Neler yapabilir: Sinirli ve sabırsızdır, bazı kişilere karşı agresiftir veya onlardan kaçınır.

Öneriler: Öfkesini kişisel algılamayın. Geri çekilmeyi deneyin. Haklılığını göstermek istediği için sinirlendiğinde, ona bu tür şeylerin olabileceğini ikna edici bir şekilde söyleyin. Bu onun stresini dindirir. Güç dengesinden kaçının. Onun bakış açısını hesaba katın. Kesin ve gerçekçi olun. Duygularınız hakkında konuşmayın. Hoşgörüsüzlüklerini, onu strese sokan durumları belirleyin ve bunların ortaya çıkmasına neden olmaktan kaçının. Ayrıca kendi hoşgörüsüzlüğünüz üzerine de çalışmayı ihmal etmeyin.

 

 

Önceki Yazılar

YOGA VE NEFES KONTROLÜ DEPRESYONU AZALTIYOR

Sonraki Yazılar

HAFIZA VE ODAKLANMAYA YARDIMCI OLACAK 8 BESİN