zihni-ve-bedeni-rahatlatan-uygulamalar

Zihni ve Bedeni Rahatlatan Uygulamalar

Koronavirüs salgını stres ve kaygıların artmasına neden oldu. Tüm bu kaygıları azaltmanıza yardımcı olacak, zihninizi ve bedeninizi rahatlatacak birkaç uygulama yazdık.

1. Olumsuz düşüncelere odaklanmayın

Yataktan kalkmadan önce, yaşamınızda neler olduğunu, nelerin değiştiğini hatırlamaya çalışın. Evet, sabah olumsuz düşüncelerin daha çok düşünüldüğünü biliyoruz. Sizin burada yapmanız gereken şey dikkatinizi olumlu şeylere çevirmek olmalı. Her sabah aynı uygulamayı tekrar etmeye çalışın. İradeli olabilirseniz, sabahları daha pozitif bir başlangıç yapabilirsiniz.

2. 5 dakika meditasyon

Her sabah, kendinize sadece beş dakika ayırarak rahatlayabilirsiniz. Sessizlik ve düşüncelerinizi kısa bir süre akışa bırakmak kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olacak. Meditasyon sayesinde farkındalığınızı artırabilirsiniz. Meditasyon çeşitleri ve uygulamaları için tıklayın.

3. Egzersiz yapın

Gevşeme hareketleri, koşu (evinizde), dans veya top oyunları… Alanınızın uygun olduğu her egzersizi yapmayı deneyebilirsiniz. Bedeninizi ancak bu şekilde rahatlatabilirsiniz. Egzersizlerinize aile üyelerinizi de dâhil ederek daha eğlenceli bir hale getirebilirsiniz. Egzersiz öncesi ve sonrasında nasıl hissettiğinizi analiz etmeye çalışın. Birçok araştırma, egzersizlerin ruhu iyileştirdiğini söylüyor.

4. Medyayla ilişkinizi azaltın

Ekrana bağlı bir biçimde yaşamak, stresin ve endişelerin artmasına neden olabiliyor. Günde sadece birkaç dakikanızı medyada geçirin. Geri kalan zamanlarınızı farklı bir şekilde değerlendirin.

5. Oyun oynayın

Çocukken oynamayı en sevdiğiniz oyun hangisiydi? Ya da o zaman yapmayı çok isteyip de yapamadığınız şey neydi? Sizi en çok neler mutlu ediyordu: kendi kendinize şarkı söylemek veya çizim yapmak mı? Peki, bunları tekrar yapmak istemez misiniz? Şu an bolca vaktiniz var, çocukluğunuza dönebilmek için muhteşem bir fırsat olduğunu düşünüyoruz.

 

 

Önceki Yazılar

Ruh Sağlığımızı Korumak için Neler Yapmalı?

Sonraki Yazılar

İşyerinde Aşk