zevklerinizi-kesfedin

ZEVKLERİNİZİ KEŞFEDİN

 

 

Zevki ölçmek zor ama tanımlamak daha da zordur, çünkü söz konusu olan hem bir duygu hem de bir duyudur. Hem zihni hem de vücudu aynı anda harekete geçirir. Tıpkı mutluluk gibi, ona gereksinim duyduğumuzu yok olduğunda daha iyi anlarız. Zevk, günlük hayattan birkaç şekilde yok olabilir: İnsan kendine keyif imkânı vermediğinde, rutin ve sınırlamalar yeniliğe, özgürlüğe ket vurduğunda ve insanın kendine iyi gelecek şeyleri göremeyecek kadar kendinden kopuk olması durumunda. Her halükârda zevk eksikliği ya da yetersizliği yaşam enerjisinin düşmesine ve benliğin daralmasına neden olur. Benlik parıldamak yerine hafifçe ışımakla yetinir. Baskın toplumsal söylemin bizi inandırdığının aksine zevk veren şeyler daima kişiye özeldir.

EGZERSİZLER

1. Zihin duvarlarınızı yıkın

Amaç: Zevke direnen noktalarının farkına varmak.

Yanıtlarınızı, aklınızdan geçenleri not edin.

• Hangi inançların siz ve zevk arasında bir duvar ördüğünü hissediyorsunuz?

 Birkaç örnek: Önceliği kendime vermemeliyim, insanın kendini şımartması egoistliktir, kendimi düşünmeye zamanım yok… Bu tür düşüncelerinizi bir araya getirerek kendi listenizi oluşturun.

• Yaşamınızdaki etkilerini düşünün. Nelerden vazgeçmenize neden oluyorlar? Sizi hangi mutluluklardan mahrum ettiklerini düşünüyorsunuz? Bu kurallara uyarak (maddi ve psikolojik) ne tip faydalar görüyorsunuz?

• Ansızın bir keyif insanına dönüştüğünüzü hayal edin: Her gün hangi zevklere yelken açardınız?

2. Zevk reçetenizi oluşturun

Amaç: İyiliğe kavuşmak.

• Çift yaşamınızda, aile içinde, işyerinde, arkadaşlarınızla, tatilde ya da tek başınıza yaşadığınız en keyifli 10 deneyimi not edin.

• O anları hatırlayın, gözünüzde canlandırın, yeniden hissedin. Daha sonra hangi bağlamda gerçekleştiklerini ve yaşamınızda ne gibi sonuçları olduğunu düşünün.

• Daha sonra bu zevk, iyi hal, keyif ve konfor deneyimlerinin ortak noktalarını bulmaya çalışın.

• Hayatınızın her alanını gözden geçirip bu alanlara nasıl yeniden zevk katabileceğinizi düşünün.

• Zevkleriniz için bir seyir defteriniz olsun. İzlenecek tek yol: Günde en az bir zevk!

 

 

Önceki Yazılar

YEMEK YAPMAK İYİ HİSSETTİRİYOR

Sonraki Yazılar

HAYATINIZA ANLAM KATIN