YOKSA ÇOCUĞUMDA ASPERGER SENDROMU MU VAR?


Asperger sendromu, otizm spektrum bozuklukları arasında yer alıyor. Her çocuk farklı semptomlar sergilediğinden, teşhis koymak için belirtilerin kesin bir listesi bulunmuyor.

Asperger sendromunun belirtileri olabilecek birçok davranış var. Çocuklarında bu sağlık problemi görülen annelerin paylaştığı en yaygın davranışları derledik.

Derleyen: Buğra LEVENT

1/ Bir Aktiviteye Aşırı Düşkünlük

Asperger sendromlu birçok çocuk, bir veya birkaç ilgi alanıyla meşgul olur ve saatlerce onlara odaklanır. Circle of Mums üyesi Karen R,  şunları söylüyor: “Tanıdığım her ebeveynin en yaygın şikayeti, çocuklarının bir şeye (otomobiller, mavi oyuncaklar, kitaplar vb.) aşırı derecede düşkün olmaları ve gerçekten uzun bir zaman boyunca o şeyle oynamaları.

2/  Küçük Profesörler

Circle of Moms üyesi Sheila D., “Aspergerli bir çocuk, size küçük bir profesör gibi gelebilir” diyor.  “Gelişmiş sözlü becerilere sahip olma eğilimindeler; ancak sendromun otizm yönünden dolayı her zaman hakkında konuşmak istedikleri bir konuya kafalarını takmış gibi görünürler.”  Asperger sendromlu çocuklar, kendi yaşındakilere göre daha resmi konuşurlar veya yetişkinlerle konuşmayı tercih edebilirler.

3/ Sosyal İpuçlarını Anlamada Zorluk

Sosyal zorluklar, Asperger sendromunun bir diğer önemli işareti. Bir şeyi sırayla yapmak ve sohbeti sürdürmek gibi, vücut dilini anlamak da onun için zor olabilir. Tıpkı Eliana F.’nin paylaştığı gibi: “Okulda grup çalışması da oğlum için zor, çünkü sırasını beklemek ya da başkalarının bakış açısını kabul etmek istemiyor.” Benzer şekilde Colleen şunları kaydediyor: “Oğlum çok sosyal, ancak ikili konuşmalar ile ilgilenmiyor; sadece konuşuyor ve konuşuyor.” Sosyal zorluklarının bir sonucu olarak, Asperger sendromlu çocuklar akranlarından izole edilmiş gibi görünebilir.

4/ Rutine İhtiyaç Duyulması

“Planlama, bugün hayatımızda büyük bir rol oynuyor” diyen Wendy B.’nin torununun da, Asperger sendromlu pek çok çocuk gibi, rutine ihtiyacı var. “Aksi takdirde, onun için çok kafa karıştırıcı olur. Duş 20.30’da, uyku vakti 21.30’da, kahvaltı 08.30’da, öğle yemeği 12.00’da ve akşam yemeği de 18.00’da. Onu alışverişe götürmek istersem, birkaç gün öncesinde ona söylenmeye başlıyorum- bu şekilde üzülmüyor ama biz yine de aynı rutini izliyoruz.”

5/ Duygusal Çöküşler

Circle of Moms üyesi Ylice, “Oğlum, bunaldığı zaman duygusal olarak çöküş yaşamaya meyilli” diyor. Ancak kendisi yalnız değil. Zira Asperger sendromlu çoğu çocuk, rutinlerle veya ters giden planlarla başa çıkamıyor.

6/ Empati Yoksunluğu 

Asperger sendromunun diğer işareti de çocuğunuzun diğerlerine karşı empati yoksunu gibi görünmesi. Jennifer B., “Kızım bu civardaki insanların hislerinin, isteklerinin veya ihtiyaçlarının olduğunu bilmiyor. Aslında küçük hayallerinin içinde gibi. Kendi hayal aleminde, tamamen ilgisiz olabiliyor” diyor.

 

Kaynak: Yazı, Popsugar.com’dan derlenmiştir. 

 

 

 

Önceki Yazılar

ANTRENMAN PARFÜMLERİNİ DENEYİN!

Sonraki Yazılar

GERÇEK MOTİVASYON KAYNAĞINIZI BULUN!

Bir cevap yazın