yoga-1

YOGAYLA AHENKLİ CİNSEL HAYAT


Yoga bir irade ve erdem eylemi mi? Cevabı hem evet hem de hayır. Nefes akışı, doğru duruş, odaklanma ve partnerler arasındaki uyumla cinsel enerji doyuma ulaşabilir. Yani hazzın doruklarına ulaşmak yoga ile mümkün. İşte yogik bakış açısıyla sevişme önerileri.

Yazı: Philippe Romon, Larry Payne, Georg Feuersten
Çeviri: Ceylan Özçapkın

Yoga yapmanın hem zihinsel hem de bedensel pozitif etkileri zaten biliniyor. Bedensel etki elbette cinselliği ve cinsellik eylemlerimizi de kapsıyor. Yoga kasları gevşetiyor, kas oluşumunu destekliyor ve onları güçlendiriyor. Aynı zamanda metabolizmayı hızlandırıyor, konsantrasyonu ve hafızayı güçlendirirken yaratıcılığı tetikliyor. Tüm bunlar cinsellik için bulunmaz birer nimet. Hepsi bir yana, yoga hayat enerjimizi sürekli yenileyen bir kaynak sayılabilir. Sonsuz yaşam sevinci ve huzur kaynağı yoga için, siz de üzerinize rahat bir şeyler alın.

Hayat enerjinizi ifade etmenin bir yolu da onu cinselliğe odaklamaktan geçiyor. Usta yogilerin dediği gibi, “Önce aşağıya, sonra dışarıya doğru akan bir enerji”, elbette cinsel enerjiden bahsediyorlar. Yoga açısından bakarsak, libido aslında cinsel seviyede ifade edilen enerji. Bazı yogiler perhizi savunsa da aslında libido sadece bir enerji değişkenidir; beden-zihin dengesini sağlar ve bütün yaşam sürecini destekler. Bu yüzden yogi hayat tarzı ve haz dolu cinsel yaşam arasında çelişkiler bulunmaz. Tam tersine ikisinin arasında mükemmel bir ahenk vardır.

Kalıcı mutluluk

Buna rağmen bu hazza ulaşmak birçoğumuz için suçluluk ve bazen utanç dolu engebeli bir yol. Cinselliği yaşamın bir parçası olarak kabul ettiğimizde, holistik bakış açısıyla yoganın tetiklediği fanteziler veya hazlar yüzünden suçluluk duymamalı, tam tersine onları anlamaya çalışmalıyız. Sonra isteğe bağlı olarak kişi onlara müdahale edebilir veya istediği gibi şekillendirebilir.

Yoga bize mutluluğun aslında içimizde doğal olarak var olan bir duygu olduğunu hatırlatır. Bu yüzden birinin veya bir şeyin sizi mutlu edebileceği fikri çok yanlıştır. Seks bize kendimizi iyi hissettirebilir, hatta bizi anlık olarak hazzın doruğuna taşıyabilir ama kalıcı bir mutluluk kaynağı olamaz. Mutluluğun diğer bir tanımı olan “tatmin olma” da kişinin kendi içinde gelişmesi gereken bir duygu. Bir kere mutluluğu yakaladıktan sonra bu tatmin duygusu cinsellik de dahil hayatınızın tüm alanlarına yayılabilir. Bu da genel huzurunuza etki eder. İşte bu döngü kesinlikle kısır değildir.

Altı neden

Cinsellik her zaman kolay yönetilemez ve bazen çok da doğru olmayan nedenlerle sekse yöneliriz. Uzman yogiler altı ana nedene vurgu yapıyor.

 • Kendi imgenizle barışık değilsiniz ve “seks ihtiyacı” neler yapabileceğiniz konusunda güveninizi tazeliyor (özellikle erkekler için) veya sevildiğinizi ve kabul edildiğinizi hissettiriyor (genelde kadınlar için).
 • Canınız sıkılıyor ve yapacak daha iyi bir şeyiniz yok. Zaten Candy Crush uygulamanız da ruhunu teslim etti.
 • Kendinize avantaj yaratmak için cinselliği kullanıyorsunuz. Örneğin, bir hediye beklentisiyle kocanızla sevişiyorsunuz. Bu aslında erkekler için de geçerli ama onların isteği genelde eylemin kendisi oluyor.
 • Genel kabul görmüş bir akışa kapılmanız gerektiğini hissediyorsunuz. Aslında cinselliğe fazla meraklı olmasanız bile herkesin cinsellik takıntısı yüzünden kendinizi seks yapmak zorunda hissediyorsunuz.
 • Sizi kıran veya sizi mutsuz eden bir partner yüzünden kendinizi yeni ve vahşi bir seks macerasının kollarına atıyorsunuz.
 • Yaşam enerjinizi genital bölgeniz dışında bir alana yoğunlaştıracak bilgelik, istek ve duyguları kontrol edebilme gibi bir donanıma sahip değilsiniz. Örneğin, bilincinizi takıntı seviyesindeki cinsellik dışında sanat veya edebiyata odaklayamıyorsunuz.

Tantrizm: İçsel cinselliğimiz

Tantra yoga, diğer adıyla “seks yogası”, günümüzde bir cazibe aracı veya cinsel performansı artırıcı bir araç olarak gösteriliyor. Geleneksel tantra aslında zorlu bir spiritüel öğretidir ve farklı ritüellerle perhizler barındırır. Öğretinin iki önemli odak noktası var:

Sol el yolu, herhangi bir mastürbasyon iması içermiyor ama kesinlikle cinsel ritüelleri mevcut. Sağ el yolu ise hiçbir cinsel eylem içermiyor ama meditasyon yoluyla içsel bütünlüğü vurguluyor. Zaten her iki kişi için de odak noktası beden ve zihin arasında bir köprü oluşturmak olmalı. Bunun da temelinde doğru nefes akışını yakalamak yatar.

Genital enerji

Her alanda olduğu gibi yogada da olan birkaç gelenekçi hariç, büyük yoga ustaları cinselliğin zapt edilmesini kesinlikle desteklemiyor. Ama her şeyde olduğu gibi aşırıya kaçılmamasından ve dengenin bulunmasından yanalar. Düzenli yoga yapmak, ilk başta genital bölgede oluşan enerjinin yavaş yavaş tüm vücuda yayılmasını sağlar. Bu sürece “kalbi açmak” denir. Bu enerjiyi açığa çıkaracak tüm kapılar açıldığında, cinsellik bir sorun olmaktan çıkar. Ve sevişip sevişmemek artık bir soru işareti olmaz, çünkü cinsel eylem duygularla yoğunlaştırılmış olur. Pratikte bunun anlamı cinsel enerjinin genital bölgede sıkışıp kalmaması ve ayak parmaklarınızdan başınızın tepesine kadar vücudunuzun her yerine yayılması durumudur. Kulağa çok hoş geliyor değil mi? Bu bütünlük hissiyatının bir avantajı daha var; orgazm olarak veya olmadan haz duygusu ortadan kalkmaya başladığında, sevişme sonrası boşluk hissi de ortadan kalkmış oluyor.

İyi odaklanıldığında cinsel enerji, Sanskritçe “ojas” denilen “yaşam enerjisi”ni artırır. Ojas, sadece tüm organları besleyen mekanizma değil, aynı zamanda Nirvana’ya yaklaştırıcı yoğun meditasyonları uygulamamızı sağlar. Bu kutsal yolculukta biraz da muhafazakârlıktan zarar gelmez. Yolculuk boyunca yaşanan tüm cinsel deneyimler için içsel ve dışsal hazırlık yapmak önem taşır. Partnerinizi sadece bir beden olarak değil, bilinç ve güzellikten oluşan, şiirsel ve spiritüel bir varlık olarak görün. Ona saygı çerçevesinde davranmanın ilişkinizdeki mizaha veya canlılığa bir zararı olmaz, tam tersine faydası olur.

Dışsal hazırlığa gelince: Hijyen kurallarını mutlaka titizlikle uygulayın ve yatak odanızı cenneti andıran bir bahçeye dönüştürün. Bunun için yapabileceğiniz birkaç basit uygulama, odayı süpürmek, temiz çarşaf sermek, aromatik mumlar yakmak, hafif bir müzik açmak ve telefon, tablet gibi dikkat dağıtıcı cihazları odadan çıkarmak olabilir.

Küçük tavsiyeler

Her şey tamamsa, yoga bakış açısıyla sevişme üzerine birkaç önemli noktaya değinelim.

 • Sevişmeye fiziksel, duygusal ve spiritüel bir birleşme olarak yaklaşın.
 • Sevişmeden önce derin nefes çalışmaları yaparak zihninizi rahatlatın.
 • Temel gereklilikler için zaman tanıyın. Kadın vücudunun sevişme öncesi erkeğinkinden daha fazla zamana ihtiyacı olabilir.
 • Partnerinizin arzu ve tercihlerine karşı hassas olun. Sevişmeden aldığınız hazzı eşzamanlı yaşamaya çalışın.
 • İletişim kurun!
 • Orgazm bir hedef değil. Sadece sevişmeye odaklanın ve diğer tüm düşüncelerden sıyrılın. Olacağı varsa zaten olacaktır.
 • Gülmekten korkmayın! Kendinizi veya ikinizi de tiye almak eğlencelidir.
 • Asla cinsel bir etkileşimi aniden bitirmeyin. Kendinizi ahenge ve akışa bırakın.
 • Son olarak, keyif almayı unutmayın!

 

 

 

Önceki Yazılar

AŞK HEYECANI

Sonraki Yazılar

İKİ DAKİKADA NASIL YENİLENİRİZ?