yoga-ile-ozsevgiyi-gelistirin

Yoga ile Özsevgiyi Geliştirin

Sevgi dolu bir hayat için önce özsevgiyi keşfetmeniz gerekiyor. Kalp çakrayla doğrudan bağlantılı olan özsevgiyi geliştirmeniz için sizlere yardımcı olacak bu yoga asana pratiklerini deneyebilirsiniz.

Özsevgi, hatta özşefkat, kendimize sevdiğimiz bir dostumuza davrandığımız gibi yaklaştığımız bir farkındalıkta olabilmek anlamında kullanılıyor. Günümüzde de yoga ve meditasyon çalışmalarında özsevgi merak edilen ve üzerinde çalışılmak istenen popüler temalar arasında. Elbette bu tıpkı bir kasın gelişimi gibi üzerinde çalışılması gereken bir olgu. Dalai Lama’nın da değindiği gibi, özşefkat eylem içeriyor, yani önce farkındalık için dikkati kendimize getirmemiz gerekiyor. Dış dünyaya yönelttiğimiz dikkati kendimize çevirmek başlı başına büyük bir eylem. Bunun yanı sıra birçok öğreti diyor ki, özsevgiyi geliştirmeden ilişkilerde sevgiyi yaşayabilmek pek mümkün değil. Başka bir deyişle, önce kendimizle olan bağımızdan başlamamız gerekiyor. Her gün kendimize ayıracağımız bir özsevgi zamanı farkındalığı geliştirmeye yardımcı oluyor ve bu da yaşamın içinde kendimize olan davranışımızı etkiliyor. Kendimizle kurduğumuz özsevgi bağı güçlendikçe, bu bağı çevremizle, yakınlarımızla kurmaya başlıyoruz. Yoga asana pratiklerinde özsevgi temasıyla ilgili çalışırken, çakra sistemi üzerinden bir yaklaşım sunuyoruz. Çakra enerji bedeninde var olan yedi ayrı enerji merkezi ve omurganın üzerinde kuyruk sokumundan başlayıp yukarıya doğru konumlanmış durumda. Özsevgi teması ise kalp çakrasıyla ilgili. Kalp çakrası üzerinde yapılan duruşlar, kendimizi sevgiye açmamızı destekliyor.

1. Yukarı bakan köpek (Urdhva mukha svanasana)

Kalp çakrasını açmaya yarayan bu pozun amacı, göğüs kafesini genişletmek, omuzları olabildiğince geriye doğru almak. Kolları düz ve güçlü bir destek olarak kullanırken, geriye eğilme uyguluyoruz. 15-30 saniye kadar derin nefeslerde kalabilirsiniz.

2. Üçgen duruşu (Utthita trikonasana)

Kalp çakrası ve sakral çakrayla ilgili bir poz olan üçgen duruşunda, ayaklar birbirine 90 derecelik bir açı yaparken, bir bacağımızın uzunluğu kadar açıyoruz. Duruşun içine yerleştiğimizde, kendimizi çevirerek sırtımızı adeta arkadaki duvara yaslamak ister gibi geriye alıyoruz. Öne eğilmemeye dikkat ediyoruz. 15- 30 saniye derin nefeslerde kalabilirsiniz.

3. Yay duruşu (Dhanurasana)

Kalp çakrasını açmaya yarayan yay duruşunda, yüzüstü uzanıp ellerle ayakların dış veya iç yanından, esnek hissediyorsak da beli zorlamadan ayak bileklerinden, tutabiliriz. Omuzları geriye doğru alıp bacakların gücüyle bir geriye eğilme yapıyoruz. Derin nefesler alıp verdikçe öne geriye sallanabilir veya sabit bir noktada durabiliriz. 15 saniye bu duruş için yeterli. Tamamlayınca bir süre yüzüstü pozisyonda dinlenebilirsiniz. Kalp ritminiz artabilir, geriye eğilmelerde bu doğaldır.

4. Deve pozu (Ustrasana)

Deve pozuna geçmeden önce, geriye eğilmek için bu poz sizi hazırlayabilir. Ayak parmak uçlarını yere takıyoruz ve önce bir elimizle topuğa uzanırken kendimizi hafifçe ileriye doğru itiyoruz. Sonrasında diğer tarafa uygulayarak dengeliyoruz. Bu pozda diz ve kalçanın yere dikey olması önemli. Bunu uyguladıktan sonra deve pozuna geçebiliriz. Deve pozu bir geriye eğilme olup yine kalp çakrasını aktive eden bir poz. Tüm ön bedeni esnetir ve duruş bozukluklarına da iyi gelir.

5. Ana tanrıça pozu (Utkata konasana)

Sakral çakra ve kök çakrayı aktive eden bu poz, yaptığımız tüm kalp açıcı pozları dengeleyip köklendirecek nitelikte. Bu poza yerleşirken dizlerimizi büküyoruz ama içe doğru basmamaya özen gösteriyoruz. Göğüs kafesi açık ve çene yere paralel bir konumda kalıyor. Dilerseniz bir el karında diğer el de kalp merkezinde dinlenebilir. Bu esnada dikkat avuç içlerine yerleşebilir. Kalp çakrası ve sakral çakra ağırlıklı bir pratik olduğu için burada dinlenmek iyi gelecektir. 15-30 saniye kadar yumuşak nefeslerde kalmak yeterlidir.

YAZI: ŞEBNEM AKBULUT

 

 

Önceki Yazılar

Duyularla Meditasyon

Sonraki Yazılar

Özşefkat