yks-oncesi-aile-ve-cocuklara-tavsiyeler

YKS ÖNCESİ AİLE VE ÇOCUKLARA TAVSİYELER

Üniversite adaylarının gireceği YKS’ye saatler kaldı. Uzamanlar, ailelerin sınav kaygısını çocuklarına yansıtmamalarını öneriyor.

Uzman Klinik Psikolog Esma Uygun, YKS öncesi adaylar ve ailelerin sınav kaygısı hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu.

Sınav, daha sakin karşılanmalı

“Kaygı bulaşıcıdır ve aileler kendi kaygılarını çocuklarına bulaştırmamak konusunda dikkatli olmalıdırlar” uyarısında bulunan Uygun, ailelere şunları söylüyor:

-Aileler sınırlarının farkında olmalıdırlar. Güven vermeli, olumlu geri bildirimlerde bulunmalıdır. Sınava ile ilgili konuşmalarda özenli davranmalı, gerçekçi olmalı, akranlarıyla karşılaştırmaktan kaçınmalıdır.

-Aileler yüreklendirici davranmalıdırlar.

-Çocuklar koşulsuz sevilmeli, başarı odaklı olunmamalıdır.

Sınav provası yapılabilir

-Arkadaşlar ve ailenizle sınav hakkında konuşmayı bırakmalı.

-Arkadaşlarıyla deneme sonuçları karşılaştırılmamalı.

-Hangi okullara yerleşebilirim, kaç net yaparsam hangi okula girerim gibi kaygıyı ortaya çıkaran düşünceleri sınavdan sonraya ertelenmeli.

-Sınav öncesi uyku düzenine dikkat edilmeli.

-Sınava kadar sınav saatinde deneme yaparak sınavın provası yapılabilir.

-Nefes ve gevşeme egzersizleri sınav tarihine kadar yapılmalı.

“Ya hata yaparsam” kaygısından uzaklaşmaya çalışın

“Ya sınıfta ses olursa, dikkat hatası yaparsam, bildiklerimi unutursam, sınava geç kalırsam, ailemi utandırırsam, arkadaşlarım benden yüksek puan alırsa, istediğim üniversiteyi kazanamazsam, sınavda çok zor sorular gelirse gibi kaygıyı artıran düşünceleri bir kenara bırakmaya çalışın. Sadece sınava odaklanın ve bunları sınavdan sonra düşünmek için erteleyin.”

 

 

Önceki Yazılar

BİR ERKEĞİN SİZDEN HOŞLANDIĞINI GÖSTEREN 10 İŞARET

Sonraki Yazılar

ZİHİN BEDEN VE RUH UYUMU: AYURVEDA NEDİR?