Woman is washing her hair

YIKA AMA NASIL?


Saçlarınızı yıkamayı biliyor musunuz? Çok mu basit bir soru oldu? Ancak bu yazıdan sonra bunun cevabını bir daha düşüneceksiniz. Zira yeni terimler ve yöntemlerle doğru saç yıkamanın yeni kodlarını açıklıyoruz.

Derleyen: Buğra LEVENT

Eskiden yıkama ritüelimiz basitti; şampuanı döker, köpürtür ve durulardık. Hatta 80’li yıllarda banyoda Blendax marka mavi şişeli şampuandan başka bir şey yoktu. Alternatif azdı. Oldukça basit bir işlemdi yıkamak. Sonra bir krem kullanma, ardında da kepek problemi çıktı başımıza. Peşi sıra, ince telliye, kalın telliye, boyalıya özel, yatıştıran, kabartan şampuanlarla doldu raflarımız. Yıllar içerisinde anlaşıldı ki, bu yıkama işi sadece köpürtmekle bitmiyormuş. Meğer saç yıkanırken terbiye ediliyormuş.

Başımıza gelen en iyi şey: Şampuan

Anlayacağınız şampuanın önemi büyük. Saç artistleri her saç tipi için ayrı formüle edilmiş ürünler ve uygulama teknikleri olduğunu vurguluyor. “Şampuan seçimi, gerçekten saç stilinizi dikte ediyor” diyor Hollywood ünlülerinin saç uzmanı Sally Hernshberger. Peki hangi saça, hangi şampuanı kullanmak gerekiyor?

1- Kıvırcık ve asi saçlarınız varsa:

Çok kuvvetli görünse de, kıvırcık saçlar hassastır. Zaten saç zayıf olduğu noktadan kıvrılır. Çok sık yıkamayın ve içerisinde sülfat gibi kurutucu etkisi olan ürünlerden uzak durun.

2- Saçlarınız ince telliyse:

Her gün yıkamanızda sıkıntı yok; çünkü ince telli ve sönük saçlıların saç derilerinde yağ gözeneği fazladır. Bu da hızlı yağlanmaya neden olur. Sonu “kon” ile biten (mesela dimetikon) silikon bazı içeren şampuanlardan uzak durun. Aynı şekilde ağırlık yaratan krem bazlılardan da.

3- İşlem görmüş saçlara sahipseniz:

Hassasiyetin arttığı saçlardır, nazik davranarak yıkama sıklığını azaltmanız gerekiyor. Saç rengini koruyan özellikteki bir şampuan ile ilk adımı atabilirsiniz. Ayrıca rengi korumaya yardımcı parlaklık veren bakımları ayda birkaç defa kullanabilirsiniz. Suyun ısısı da önemli zira sıcak su, boyanın daha hızlı akmasına neden oluyor.

4- Kepeğiniz varsa:

Çinko içeren şampuanları tercih etmelisiniz. Aynı şekilde katranlı sabun ve şampuanlar da işinize yarayacaktır. Kepek, kafanın ölü derisidir. Cildin yenilenme hızının arttığı dönemlerde artar. Genelde yağ salgısının az olduğu kafa derilerinde daha çok oluşur. Bakım yağları ile ara sıra yaptığınız nem bakımı da saç deriniz için etkili olacaktır. 

 

 

Önceki Yazılar

MÜZİĞİN RİTMİ SÜRÜCÜYÜ ETKİLİYOR

Sonraki Yazılar

YATAK ODANIZI CANLANDIRMANIN YOLLARI

Bir cevap yazın