yenilebilir-cicekler (9)

YENİLEBİLİR ÇİÇEKLER

Sevdiğini göstermek, teşekkür etmek, belki özür dilemek… Vesile ne olursa olsun birinden çiçek almak yüzümüze bir gülümseme yerleştiriyor. Peki, bazı çiçeklerin midemizi de şenlendirdiğini biliyor muydunuz?

Mis kokulu bir buket çiçek almayı ya da çiçeklerle dolu bir tarlaya bakmayı kim sevmez ki? Çiçeklerin birincil varoluş amaçları güzel görünmek; çünkü polen taşıyıcıları kendine çekmesi ve yeni tohumlar üretmesi gerekir. Çiçekler sadece saksılarımızı ve bahçelerimizi güzelleştirmekle kalmıyor, öğünlerimize estetik ve egzotik tatlar da katıyor. Çiçeklerin yemeklerde kullanılması binlerce yıl öncesine dayanıyor ve aslında pek çok kültür geleneksel yemeklerinde onları kullanıyor; örneğin kabak çiçeği dolmasını ya da gül reçelini düşünün. Çiçekleri yemeklerinizde kullanmak hem görsel hem de tat anlamında zenginlik ve farklılık katar. Baharatlıdan otsu tatlara, yenilebilen çiçeklerin sunduğu tat yelpazesi sizi şaşırtacak. Bazıları zaten yüzyıllardır yemeklerimizde olan yenilebilen çiçekler bazılarıysa mutfağınızla tanışmak için sizleri bekliyor.

Kabak çiçeği

Özellikle Ege Bölgesi’nde bulunan, mutfaklarımızda en sık kullanılan ve bilinen çiçek. Dolması ve kızartması yapılan kabak çiçeği, mineraller, A ve C vitaminleri açısından oldukça zengin.

Menekşe

Yenilebilir çiçeklerin en popülerlerinden biri olan menekşe, tatlı tadıyla göze olduğu kadar damağa da hitap ediyor. Taze olarak salatalarda kullanabileceğiniz gibi kek, pasta ve kokteyllerin süslemesinde de kendisinden faydalanabilirsiniz. A ve C vitaminleri bakımından zengin olan çiçeğin şurubu ise çörek ve şekerleme yapımında kullanılıyor.

Karanfil

Kurusunu genelde çaylarımıza koyduğumuz ya da nefesimizi tazelemesi için ağzımıza attığımız karanfilin taze olarak da yenilebildiğini biliyor muydunuz? Ancak çiçekçilerde satılan bildiğimiz karanfillerden bahsetmiyoruz. Özel yenilebilir karanfiller üreten firmaların ürünlerini salata ve yemeklerin süslemesinde kullanabilirsiniz.

Gül

Aşkın sembolü güller, damakta hafif baharatlı ve parfümsü, tatlı bir lezzet bırakıyor. Tadı türüne, rengine ve yetiştiği toprağın cinsine göre değişen gülün taç yaprakları ne kadar koyu renkteyse tadı da o kadar belirgin olur. Reçeli, lokumu ve likörü çok sevilen gülü yemeden önce taç yapraklarındaki acı olan beyaz kısımları ayıklamalısınız.

Dişotu

Latince adı “acmella oleracea” olan ve halk arasında elektrik çiçeği olarak da bilinen dişotu, görüntü olarak küçük, sarı çilekleri andırıyor.

Son yıllarda popülerleşen dişotunun çiçek kısmı ağızda çiğnendiğinde önce tatsızdır; ardından dilinizde ve dudağınızda bir karıncalanma ve uyuşma hissedersiniz. Son olarak da boğazınıza bir ferahlık hissi gelir. Dişotunu salatalarda, soslarda ve çorbalarda kullanabilirsiniz.

Aynısefa

Yemek için harika bir çiçek olan aynısefa biberli, keskin ve baharatlıdır. Turuncu güzel yapraklara sahip olan çiçeği, çorba, makarna ve salatalara ekleyebilirsiniz. Çayı da yapılan aynısefa, hipertansiyon, kalp hastalıkları, nefes darlığı ve ödeme de iyi geliyor.

Gülhatmi

Kış aylarında genellikle çayını yapıp içtiğimiz gülhatmi, antienflamatuvar etkisi ve sindirim sistemine olan faydasıyla biliniyor. Aynı zamanda çiçeği de yenilebilen gülhatminin sebzemsi, fazla tatlı olmayan aromatik bir tadı var. Gösterişli görüntüsü nedeniyle yemeklerde süsleme olarak kullanabilirsiniz.

Lavanta

Yatıştırıcı kokusuyla bilinen lavantanın çiçekleri oldukça ayırt edici, çiçeksi, baharatlı ve parfümsü bir tada sahip. İştah açan bir kokusu olan lavanta özellikle çikolatalı pastalara, dondurma ve sorbelere çok yakışıyor.

Erik çiçeği

Erik çiçeğinin hoş, nektarımsı bir tadı ve aroması vardır. Meyveli yemeklere güzel bir şekilde eşlik ederler ve süs olarak kullanmak için şekerle kaplanabilirler. Ancak yarım düzineden fazla yemeyin, çünkü içeriğinde midede siyanür üreten bir kimyasal bulunuyor.

DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

Tüketilebilir olduğunu bildiğiniz çiçekleri yemelisiniz. Eğer emin değilseniz, yenilebilir çiçek ve bitkiler hakkında bir kitap edinmenizde fayda var.

  • Yemek istediğiniz çiçeği mümkünse evde kendiniz yetiştirin ya da süpermarketlerde satılan yenilebilir çiçekleri tercih edin. Çiçekçiden alacağınız çiçeklere haşere ilacı ya da başka ilaçlar sıkılmış olabilir. Yenilebilir çiçekler üreten tarım firmalarını da araştırabilirsiniz.
  • Yol kenarında yetişen çiçekleri yemeyin; hem üstlerine kimyasal sıkılmış hem de yoldan geçen araçların egzozlarına maruz kaldıklarından kirli olabilirler.
  • Yemeden önce saplarını ve çiçeğin ortasındaki bölümü ayırın, iyice yıkadıktan sonra sadece yapraklarını yiyin.
  • Alerjik bir yapınız varsa dikkatli olun, çünkü çiçekler alerjiyi tetikleyebilir.
  • Çiçekleri taze tutmak için nemli kâğıt havlunun üstüne koyun. Daha sonra hava geçirmeyen bir saklama kabına yerleştirip buzdolabında muhafaza edin. Bu şekilde 10 güne kadar dayanmalarını sağlayabilirsiniz. Buzlu su da pörsümüş çiçekleri canlandırmakta oldukça işe yarıyor.

Yazı: Gamze Kantarcıoğlu

 

 

Önceki Yazılar

DİVAN: EMMA WATSON

Sonraki Yazılar

Y KUŞAĞININ ZORLU SAVAŞI