yeni-yilda-toksik-iliskilerden-korunun (1)

Yeni Yılda Toksik İlişkilerden Korunun

Birçoğumuzun etrafında toksik insanlar var. Bu kişiler partnerimiz, arkadaşımız, aile üyemiz veya iş hayatından olabilir. Bu yeni yılda hazırladığınız listenin üçüncü maddesine de toksik insanlardan arınmayı ekleyebilirsiniz.

Toksik insanlar hayatımızın her alanında. Bu tarz insanlar hem kendi hayatlarını hem de başkalarının hayatlarını zehirlemeye odaklıdırlar. Kimi sosyopat, kimi narsist, kimi manipülatör, kimi ise tamamen dedikodu yapmakla meşgul.

Etrafınızdaki toksik insanların farkındaysanız ve onlara karşı kendinize bir savunma mekanizması geliştirdiyseniz şanslısınız. Ama eğer farkında değilseniz, bu tarz insanlar siz görmeseniz bile hayata karşı parıldamanıza sebep olan ışığınızı engelliyor olabilirler.

Zehirli insanlardan korunmanın yöntemlerini yazdık.

1 Onlardan Uzak Durabilmek İçin Sebeplerinizi Güçlendirin

Toksik insanlar avcı gibi davranırlar. Sizler, onlara teslim olmamanız gerektiğini bilirsiniz ama teslim olmama durumunda doğacak kötü sonuçları da bilirsiniz. İşin sırrı, kendinizi teslim etmek yerine, bu tarz insanlardan uzaklaşmanıza yardımcı olacak güçlü sebepler yaratmanız. Onların bu tutum ve davranışlarından nasıl korunabileceğinizi düşün; sizin için gerekli önlemleri almaya çalışın. Bu insanı hayatınızdan çıkarmanız gerekiyorsa, hiç beklemeyin. Kişisel gücünüz, inandığınız her şeydir. Onların sizi manipüle etmesine, tehdit etmesine ve hayatınızı ele geçirmesine müsaade etmeyin.

2 Kendinize Bir Başkasının Gözünden Bakmayın

Zehirli insanların en başarılı olduğu konu da budur; siz cömert, çalışkan, kibar bir kişiliğe sahip olabilirsiniz ama karşı taraf bunun tam tersini ima edecektir; sizin yalancı, haksız ve kötü bir insan olduğunuza sizi ikna edecektir. Ve bu yanlarınızı da en iyi onunla birlikte azaltacağınızı düşünmenize neden olacaklardır. Ama siz gerçeği biliyorsunuz. Nasıl bir insan olduğunuzu, başkalarına karşı nasıl bir tutum sergilediğinizi sizden iyi hiç kimse bilemez. İçeri sızmak için uyguladıkları bu yöntemlere bir dur demenin vakti geldi. Başkalarına bağımlı bir biçimde yaşamak zorunda değilsiniz. Özellikle de bu kişi sizi zehirliyorsa.

3 Yalnız Kalmaktan Korkmayın

Bir diğer önemli konu da bu; yalnız kalmanıza asla müsaade etmezler ve başka insanlarla görüşmenizi istemezler. Çünkü muhakkak ki daha iyisini bulacak ve bu tarz insanların gerçekten sizin yanınızda yeri olmadığını anlayacaksınız. Zehirli insanlar, başkalarını manipüle etmekte oldukça başarılıdırlar. Bu manipülasyonları durdurmak ve sizi yönlendirmelerine izin vermemek için bir şeyler yapmanız gerekiyor. Onlarsız yaşayamayacağınızı ve size bir hiç olduğunuzu hissettiriyorlarsa, bunlara aldanmayın. Etrafınızda zehirli insanlar olmadan çok daha mutlu ve sakin bir hayat süreceksiniz.

4 Sınırlarınız Konusunda Net Olun

Herkesi memnun edemezsiniz. Ama zehirli insanlar bu durumu daha da fazla abartır; hiç kimseyi memnun edemediğinize ve başarısız bir birey olduğunuza sizi inandırırlar. Bu düşüncenin önüne geçebilmek için daha fazla çalışır ve bütün hayatınızı sadece bu döngü içinde geçirirsiniz. Tüm bunlara engel olabilmek için karşı tarafla olan sınırlarınızı net bir biçimde belirlemeniz gerekiyor. Bu insanlar sizin nasıl bir insan olduğunuzu söyleyemez ve sizi yargılayamazlar. Kendi başarısızlıklarını ve olumsuz düşüncelerini sizin üzerinizde kullanmalarına izin vermeyin.

5 Kriz Anlarını Yönetmeyin

Toksik insanların sürekli kriz içinde olma nedenleri, bu konuda oldukça ustalaşmış olmalarıdır. Yaptıkları şey sürekli olarak dramalar yaratmaktır. Herhangi bir kriz içinde muhakkak sizi destek olmanız ve sorunları çözmeniz için ararlar. Ancak sizin yapmanız gereken, bu anlarda onlardan tamamen uzak durmak. Çünkü birçoğu bunu dikkat çekmek ve ilgiyi tamamen üzerlerine almak istediği için yapar. Onların her kriz anlarında yanlarında olmak ve destek vermek zorunda değilsiniz. Bu durumlarda kendinizi kötü hissetmeniz için ağır kelimeler kullanabilirler; sizin sakin olmanız ve bu durumu dikkatli bir biçimde yönetmeniz gerekir. Soru sormayın ve yardım teklif etmeyin, bırakın kendi sorunlarını kendileri halletsinler.

6 Yargılayıcı Olmayın

Bu onları kızdırmaktan başka hiçbir işe yaramaz. Siz sakin, sempatik ve kibar olun. Ama tüm bunları öncelikle kendinize uygulayın. Her zaman güçlü ve şefkatli olmaya çalışın. Bu tarz insalarla iletişim kurduğunuzu anladığınız an, o kişilerden uzaklaşın.

7 Güçlü Ve Zayıf Yönlerinizi Tanıyın

Kimse kusursuz değildir. Hepimizin birçok iyi ve kötü yanı var. Biz bu yönleri iyice anlayıp, tanırsak kimse bize karşı kusurlu yönlerimizi kullanamaz. Zehirli insanlar kusurlarınızı anlayıp size karşı kullanmaya çalışırlar. Bunlara engel olabilmek için de kusursuz olmadığınızı kabul etmeniz gerekiyor. Siz kendinizi net bir biçimde tanımlayabilirseniz, karşı tarafın elinde kullanabileceği herhangi bir durum kalmayacak.

8 Değişim Beklemeyin

Çünkü onlar bu şekilde yaşamaktan memnunlar. Zehirli insanların değişimlerini isteyip, beklemek ne yazık ki bir sonuç vermez. Kendilerinde bir sorun olmadığını düşündükleri için değişimi reddeder ve düşünmezler.