yeni-trend-hatalarini-anlatmak!

YENİ TREND: HATALARINI ANLATMAK!

Dünyanın birçok ülkesinde düzenlenen başarısızlık hikâyeleri konuşmalarında, iş hayatında engellerle karşılaşmış kişiler deneyimlerini anlatıyor. Kaybedenler, kazananlara dönüşüyor! Bu etkinliklerden FuckUp Nights Istanbul’a davetliyiz.

Profesyonel hayatta bazen işler ters gider. Türkiye’de bu başarısızlık hikâyelerini FuckUp Nights Istanbul ağırlıyor. Girişimciler, yaşadıkları başarısızlığı nasıl daha iyisini yapmak için fırsata dönüştürdüklerini paylaşıyorlar. Hikâye açısından zengin bu etkinlikte, hayal kırıklığına uğrayan girişimcileri, kaçırılan büyük kontratları dinliyoruz.

Başarısızlık hakkındaki bu konuşma dizisi yoğun ilgi görmeye devam ediyor. Peki, bu kolektif katarsis seanslarının amacı ne olsa gerek? Karşılaşılan başarısızlıkları dramatize etmemeyi öğrenmek, çözümleri, yeniden yapılan başlangıçları öne çıkarmak ve tabii ki de her deneyimin ardından kendini tekrar inşa etmenin mümkün olduğu fikrini paylaşmak.

Katılımcılar hemfikir, anlatılan hikâyeler “iyi geliyor”. Performans üzerine kurulu iş dünyasında, başkalarının da engellerle karşılaştığını ve sonrasında başarabildiklerini duymak umut veriyor, endişeleri azaltıyor. FuckUp Nights Istanbul ekibi İpek Çeliksöz ve Ömer Erkmen, “Etkinliklerde asıl hedefimiz eğlenerek öğrenmek, başarısızlığa yol açan hatalar karşımıza çıktığında 1-0 önde olmak. Hiç o taraftan bakmadığın noktaları da ihtimaller arasına katmak” diyerek amaçlarını anlatıyorlar.

Girişimcilik riskler taşıyor, İpek Çeliksöz bu etkinliklerin katkısının da bu konudaki deneyim ve bilgiyi paylaşmak olduğunu söylüyor: “Girişimcilerin inişli çıkışlı bir hayatı var; bir gün işler çok tıkırındayken, öteki gün kötüye gidebiliyor, hatta şirketler kapanabiliyor. Genelde başarılı girişimcilerin ardında da geçmişindeki başarısızlık hikâyeleri yatıyor. Aslında çıkış amacı bu FuckUp Nights’ların. Ortalama yılda 10 girişimin sekizinin başarısız olduğu düşünüldüğünde, bu etkinliklerin katkısı paha biçilemez oluyor.”

BAŞARISIZLIĞIN FORMÜLÜ

“Böyle bir formül var mı diye çok soruluyor. Bugüne kadar dinlediğimiz en ortak hata sanıyorum, “Tek kişilik dev kadro!” iddiası. Ben her şeyi kendim de yapabilirim! Hem FuckUp Nights etkinliklerinde hem de girişimcilik ekosisteminde aktif olarak geçen kariyerimde, bu hikâyelerden çok dinledim. Ekip, iyi bir işin dinamo taşı.” İpek Çeliksöz, FuckUp Nights Istanbul Koordinatörü

HATALAR CV’Sİ

Hata yapmak iş hayatının kaçınılmaz bir parçası. 2015’te iş arayan New York’lu Jeff Scardino, işverenlerin dikkatini çekmek için kariyerindeki başarısızlıklarından oluşan bir CV hazırlar. Bu sayede sekiz iş görüşmesine çağrılır ve hikâyesi büyük ses getirir.

FuckUp Nights

Meksika’da doğdu. 86 ülkedeki 318 şehirde devam eden küresel bir harekete dönüştü. 1500’den fazla başarısızlık hikâyesi paylaşıldı. 190 bin kişi katıldı. Dört yaşındaki FuckUp Nights Istanbul, Temmuz ayında 25. etkinliğini gerçekleştirdi. Etkinliğe başarısızlığı hakkında konuşmaya cesareti olan herkes konuşmacı olarak katılabiliyor.
istanbul@fuckupnights.co

“Doğru zamanda doğru yerde değilseniz…”

Ahmet Kırtok, 41, girişimci, Listelist-Yeni Nesil Medya Platformu’nun kurucusu

“Kendi girişimcilik öyküme baktığımda, şu ana kadar yaptığım hataların öncelikle doğru yerde doğru zamanda bulunmamaktan kaynaklandığını düşünüyorum. Çok iyi bir fikre sahip olabilirsiniz ama doğru zaman ya da yerde değilseniz, fikriniz hiçbir işe yaramaz. Ardından maymun iştahlı olmak geliyor; bu odaklanmanızı engeller. “Diğerleri ne der?” diye düşünüyorsanız da hareket edemezsiniz, bu da size zaman kaybettirir. Tabii ki mükemmeliyetçi olmak da bir hatadır; işleri tam yapamamanıza ve ertelemenize sebep olur. Başarı konusunda ise, Amerikalı kurum danışmanı ve yazar Simon Sinek’in oluşturduğu “altın halka” isimli formülün geçerliliğini kendi kariyerimde deneyimledim. Bu formül girişimcilikte ‘Ne?’, ‘Nasıl?’, ‘Neden?’ sorularının yanıtlanmasını amaçlar. Geriye dönüp baktığımda, şu ana kadar başarılı olduğum işlerin hepsinin, ‘Neden?’ sorusuna cevap verebildiğim işler olduğunu farkettim. Bana neden bir işi yaptığım sorulduğunda, beni tatmin edecek bir cevap verebileceğim işleri yapmaya karar verdim. Çoğu girişimci veya marka ‘Ne?’ ve ‘Nasıl?’ sorularını kolaylıkla yanıtlar ama ‘Neden?’ sorusunu yanıtlayamaz. Aynı zamanda başarı herkes için çok görecelidir. Benim için başarının tanımı huzur ve tatmin duygusudur.”

“Hata yapmıyorsanız, yeterince denemiyorsunuzdur”

Tarkan Anlar, 35, girişimci, Scotty yolculuk paylaşım uygulaması kurucusu

“Hata yapmaktan ziyade, hata yapmaktan korkmamak önemlidir. Bu korkuyu aşabildiğiniz zaman bir şeyleri deneme içgüdüsü kendini ifade etme olanağı buluyor. Hata yapmaktan korkmak ise aslında gerçekleştirebileceğiniz birçok projenin ortaya çıkmasını engelliyor ve gerçek potansiyelimizi görmemizin önüne geçiyor. Dolayısıyla, hata yapmaktan korkmamak, hata yapılmışsa da bunlardan ders çıkarmak, bu hataları tekrarlamamak için mücadele etmek önemlidir. İnsanı geliştiren şeyler bunlardır. Hedefinize göre göze alacağınız hata farklı olacaktır. Bir dondurmacı dükkânı açarsanız, hata yapmanız daha düşük bir ihtimaldir. Ancak çok daha zor, başarılması daha güç şeyleri denemek istiyorsanız, hata yapmanız ve başarısız olmanız gayet olası ve doğaldır. Dolayısıyla, büyük şeyleri başarmak için hata yapmaktan korkmamak gerekir. Eğer hiç hata yapmıyorsanız, yeterince denemiyorsunuz demektir!”

 

 

Önceki Yazılar

SIRT VE BOYUN AĞRILARI İÇİN YOGA TERAPİSİ

Sonraki Yazılar

İLİŞKİDE KENDİN OLAMAMAK