baiser

YAZIN DAHA FAZLA MI SEVİŞİLİYOR?

 

 


Yaz, gözlerin vücuda çevrildiği sezonudur. İnce kıyafetlerin, terleyen tenlerin, güneşin okşamalarının, şehvet uyandırıcı pozların ve siestaların zamanı… Uzayan saatler, her şeyi süsleyen tatlı bir ışık: işte cinsellik için uygun tüm malzemeler! Buradan yola çıkıp cinsel istekte bir mevsimsellik olduğuna inanmak, bunu sadece üremek için cinsel birleşme içgüdüsüne indirgemek olur. Oysa cinsel davranış; hominidler yani büyük insansı maymunlar ve aynı zamanda yunuslar için tarih boyunca gitgide sosyal bir amaca doğru evrilmiştir.

İnsanda, cinsellik yoluyla tatmin olmak ve sosyal, duygusal bağın geliştirilmesi, içgüdüsel enerjiye göre önceliklidir ve üreme bunun dolaylı bir sonucu haline gelir. Bu nedenle varlık nedenini hava durumu ve müsait zamandan bağımsız olarak bulan sonsuz bir ilişki zenginliği vardır. Ama aynı zamanda bilinçdışımızın da oyuncusu olduğu ve bazen güzel sezonu bozan sonsuz bir karmaşıklığı da barındırır. Dahası, yazın cinsellik kartpostal tipi idealize edilen bir imaj, zevk almak için tavsiye edilen bir reklam haline gelir. Bir de üstüne toplumun bizden beklentisi her zamankinden fazla artmış görünürken, bununla uyumlu davranmamanın getirdiği tedirginliği ekleyin.

Baharın daha ilk ışıklarından itibaren diyet ve spor önerileri yağmur gibi yağmaya ve bedenlerimizi baskı altına almaya başlar. Oysa cinselliğin neşeli ve canlandırıcı olması için özel bir iklime değil, çiçeklenmesi için gevşemeye ihtiyacı vardır. Bunun için bilgisayarı veya mesleki kaygıları bir tarafa bırakmak yeterli değildir.

Aşk fırsatlarını içtenlikle karşılamamıza izin verecek olan ruhsal organizasyonumuzun esnekliğidir. Zevkin sesinin duyulmasını sağlayan; kendimize bakışımızdaki yumuşaklıkla içeri girmesine izin verilen arzu, duygularımızdaki özgürlük, şehvetimizdeki ritimdir. Yılın geri kalanında bunu başarmak zorsa, bu yaz randevusunu nasıl gerçekleştireceğiz? İşler ortadan kaybolup sıcak ve uzun günler çiftlerin yeniden bir araya gelmelerini sağladığında, birbirimizi sevmek için bir aciliyet hissediyor muyuz? Son olarak, bizleri içine çeken aktif hayat bizi partnerimizle gerçekten karşı karşıya gelmekten korumuyor mu? Yaz tatilleri, beklentilerimiz ve her birimizin ayrı ayrı ritimleri arasındaki farklılıkları açığa çıkarmaya yardımcı olur. Aynı zamanda da bazen diğerinin gerçekliğiyle birlikte acı verici fikir ayrılıklarına yol açar. Tabii öncelik kendimizi yeniden keşfetmek olmadığı sürece!

Yaz aynı zamanda erotik sürprizlere pek de elverişli olmayan şekilde çocukların 24 saat boyunca varlığı ve beraberinde gelen ısrarcı talepler demek. Birçok şarkıda değinildiği gibi “yaz sıcak olacak” ama birçoğumuz sadece hava durumu anonslarını duyuyoruz!

Catherine Blanc, psikanalist ve seksolog

Çeviren: Nil Kutluk

 

 

Etiketler:
Önceki Yazılar

TELGRAFTAN TABLETE

Sonraki Yazılar

İLİŞKİNİZE YARATICILIK KATIN