yaz-aylarinda-sac-yipranmasi-nasil-onlenir

YAZ AYLARINDA SAÇ YIPRANMASI NASIL ÖNLENİR?

İlk görüşte etkili bir izlenim bırakmamızı sağlayan saçlarımız özellikle yaz aylarında güneş, deniz, havuz ve hava kirliliği gibi pek çok etken yüzünden yıpranıyor. Günlük rutininizde yapacağınız birkaç değişiklikle saçlarınızı yıpranmaktan kurtarabilirsiniz. İşin formülünü merak ediyorsanız, önerilerimize kulak verin.

Saçlarımız neredeyse kimliğimizin bir parçası. İki kişi sohbet etmeye başladığında gözler en çok baş bölgesinde dolaşır. Saçlar da bu yüzden en baskın karakteristik özelliğimiz olur. Ruh halimize, kendimizi ifade etme şeklimize, başkaları üzerinde nasıl bir etki bırakmak istediğimize göre saçlarımızda sınırsız sayıda değişiklik yapabiliriz. Yaptığımız hiçbir şey bizi memnun etmezse tokalarla onu süsleyebiliriz. Üstelik saç modelimiz, saç rengimiz ve saçımızın yapısı yaşımızla ilgili de birçok bilgi verir.

Yale Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma saçlarımız güzel olduğunda özgüvenimizin arttığını ve daha sosyal olduğumuzu tam tersi olduğunda kendimize yönelik eleştirilerimizin arttığını ve özsaygımızın düştüğünü gösteriyor.

O yüzden her birimiz için sağlıklı ve güzel görünen saçlara sahip olmak çok önemli. Yaz ayları ise saçlarımızın daha çok yıprandığı, cansızlaştığı ve kuruduğu bir dönem.

Günlük hayattaki alışkanlıklarımız, biz farkında olmasak da, saçlarımızı olumsuz etkileyebiliyor. Basitçe uygulayabileceğiniz bakımlar ve günlük rutinlerinizde gerçekleştireceğiniz küçük değişikliklerle saçınıza ihtiyacı olan bakımı verebilir ve etkili bir izlenim bırakmak için özgüveninizi artırabilirsiniz.

Her duşta yıkamayın

Yaz aylarında hepimiz çok sık duş alıyoruz. Her duşta saçımızı yıkamak, saç derisinin sebum dengesinin bozulmasına ve saç uçlarının kırılmasına, yıpranmasına neden oluyor. Bu rutini seyrelterek saçların dinlenmesine izin vermek için duşta su geçirmeyen bir saç bonesi kullanabilirsiniz. Böylelikle saç derinizin beslenmesi için gerekli olan cildin doğal sebumunu kaybetmemiş olacaksınız. Eğer çok ince telli, hacimsiz ve çabuk yağlanan saçlarınız varsa, yine her gün yıkamak yerine gün aşırı duş alıp, sönük ve cansız günleri de kuru şampuan kullanarak kurtarabilirsiniz.

Yağ takviyesi

Saçımızın doğal yağ ve nem dengesini ne kadar korumaya gayret etsek de bazen yeterli olmuyor. Böyle durumlarda dışarıdan bir bakım yağı takviyesine ihtiyaç duyuyoruz. Haftada iki kez ihtiyacınıza yönelik bir saç bakım yağı kullanarak hem saç derinizin hem de saç uçlarınızın kaybettiği nemi geri kazanmasını ve canlanmasını sağlayabilirsiniz. Hindistancevizi yağı, argan yağı veya soğuk sıkım zeytinyağı kullanabileceğiniz gibi, saç bakımı için etkili yağların karışımlarıyla hazırlanan özel ürünlerden de yardım alabilirsiniz. Seçtiğiniz yağı saç uçlarına doğru yedirin, rahat hareket etmek ve uçucu yağların yok olmasını engellemek için bir boneyle saçlarınızı sarın ve en az üç saat beklettikten sonra normal rutininizde saçlarınızı yıkayın.

Güneşten koruyun

Cildimiz kadar saçlarımız da zararlı UV ışınlarından etkileniyor. Güneş ışınları saç derisini kurutuyor, pullanmaya sebep oluyor, hatta çok uzun süre güneşe maruz kaldığımız zaman güneş yanıklarına dahi sebep oluyor. Bu nedenle yaz aylarına özel UV filtreli bir saç koruyucu kullanarak bu etkilerin önüne geçebilirsiniz.

Doğal haline bırakın

Havuza, denize girmek, sık duş almak ve terlemek saçlarımızın şeklini korumayı imkânsız haline getiriyor. Her seferinde ısıyla şekil vermek saçların yıpranmasına, hatta bir süre sonra yanmasına sebep olabilir. Bu nedenle, doğal dalgalarınızı korumanız ve zararsız bir şekillendiriciyle belirginleştirmeniz yıpranmalara karşı saçlarınızı korur. Doğal haline bırakmak size göre değilse, farklı saç toplama metotlarını ve ısısız şekillendirme yöntemlerini deneyebilirsiniz.

Yazı: Hüma Kaya

 

 

Önceki Yazılar

11 ADIMDA MUTLU VE UZUN ÖMRÜN SIRRI

Sonraki Yazılar

HAYATA TESLİM OLMAYA KARAR VERENLERE 12 HATIRLATMA