yavaslamaniza-yardimci-olacak-oneriler

Yavaşlamanıza Yardımcı Olacak Öneriler

Anınızı güzelleştirecek, yavaşlamanıza yardımcı olacak ipuçlarını derledik.

1. Farkındalık

Zamanı durdurmaya ne dersiniz? Çocukken çamaşır makinesinin önüne geçip, dönen çamaşırları hiçbir şey yapmadan dakikalarca izlediğiniz oldu mu? Bu örneğin çok basit olduğunun farkındayız ancak anda kalmakta buna benzer bir şey.

Gün boyu sizinle tanışan inşalara dikkatlice bakın, havayı içinize çekin ve etrafınızdaki farklı kokuları fark etmeye çalışın. Renklere, gölgelere dikkat edin. Dokunun, etrafınızdaki her şeye dokunun. Kulaklarınızı açın ve etrafınızdaki her sesi duymaya çalışın. Yani kısacası çocuk olun, gözlerinizi kapatıp açın ve dünyayı ilk defa görüyormuş gibi etrafı seyredin.

2. Rahatlayın

Uyumadan önce geleceğe dair iç karartıcı şeyler veya geçmişe dair acı verici şeyleri zihnimizde canlandırır dururuz. Bugün yatağınıza uzandığınızda farklı şeyler düşünün; gün içinde iyi olan anları hatırlayın.

Bu anların çok büyük şeyler olması gerek yok. Sabah ilk yaptığınız şeyi hatırlayın: “Bir fincan kahve içtim ve kokusu muhteşemdi. Toplu taşımada dikkatimi çeken biri oldu ve bana tatlı tatlı gülümsedi”. Hayatınızda güzel olan her şeyi kendinize hatırlatın.  

3. Yazın

Günlük tutmak gerçekten büyülü bir şeydir. Hayatınızın her gününü her anını tüm detayları yazmaya çalışın.

Bugün ne hayal ettiniz, öğleye yemeğinde ne yediniz, kimlerle konuştunuz, hangi müziği dinlediniz, hangi mağazalara gittiniz, vitrinde dikkatinizi çeken ne oldu, kimi hayal ettiniz, kiminle öpüştünüz veya kimi öpmek isterdiniz?

Tüm hislerinizi, yaşadığınız anları kâğıda aktarın; tıpkı çocukken yazdığınız gibi. Ne kadar büyülü bir yaşam sürdüğünüzü, bu yazıları tekrar tekrar okuduğunuzda anlayacaksınız.