NRF

YATAKTA MUTLULUĞUN SIRRI…


Bilim insanları, yatakta uzun vadeli mutluluğu yakalamanın sırrını sonunda buldular mı? 

İnsanın ruh ikizini bulmak gibisi var mıdır? Hele ki bir de ilişkinin başındaysanız, bu duygu sizi mutluluğun zirvesine taşır. Muhabbet harikadır. Seks de öyle. Sanki her şeyiniz ortakmış gibi hissedersiniz. Birbiriniz için yaratılmış olduğunuz hissiyle dolup taşarsınız. Fakat, The Daily Mail‘de yer alan bir makaleye göre, ruh ikizi arayışı ve dünyada bir yerlerde o insanın sizi beklediği düşüncesi, mutlu ve tatmin edici bir seks hayatına kavuşmanız önünde engel oluyor.

Makalede, “cinsel kader”e inanan insanların yatakta daha mutsuz oldukları ve cinsel olgunlaşmaya inanan kişilere kıyasla ilişkiyi sonlandırma olasılıklarının daha yüksek olduğunu öne süren güncel bir bilimsel çalışma detaylı olarak ele alındı. Kavramlar biraz kafa karıştırıcı olabilir. Şöyle açıklayalım:  Günün birinde ruh ikizlerini bulacaklarını düşünen kişiler, benzer şekilde, sekste de uyumun ya var olduğuna ya da asla olamayacağına inanıyorlar. Böylece, partnerleriyle seks konusunda uyum sağlama ve cinsel hayatlarını birlikte geliştirme için çaba sarf etmekten kaçınıyorlar.

Diğer taraftan, cinsel uyumun zamanla ve karşı tarafla beraber sağlanacağını düşünen kişiler, yatakta karşı tarafla daha yakın bağ kuruyorlar ve ilişkinin genelinde de daha fazla tatmin oluyorlar.

Araştırmada, tüm ilişki statülerinden 1.900 kişi incelenmiş. Araştırmacılar, verdikleri tepkilere göre katılımcıları iki ayrı kategoride sınıflandırdılar ve cinsel kadere inanan çiftlerin, seks performansını, ilişkinin devamlılığına karar verecek ciddi bir etken olarak değerlendirdiklerini gördüler. Buna bağlı olarak da söz konusu çiftler cinsel ilişki sırasında daha fazla baskı hissediyorlardı ve performansları da bu durumdan nasibini alıyordu.

Peki ya minimum çaba harcamanıza rağmen seks hayatınızdan gerçekten de memnunsanız? Ya da ruh ikizini bulduysanız? Makalede yer aldığı şekliyle, her neye inanıyorlarsa inansınlar, çoğu çiftin 2-3 senelik bir balayı evresi yaşadıkları belirtiliyor. İster kaderci isterse olgunlaşmacı olsun, her iki grupta bulunanların da cinsel tatmininin bu evrede yüksek olduğu görülüyor. Bu evrenin geride bırakılmasının ardından ise iki grup arasındaki farklılıklar belirmeye başlıyor.

Bilimsel çalışma ekibinin bir parçası olan ve de Toronto Üniversitesi’nde psikoloji doktorası çalışmalarını yürüten Jessica Maxwell, “Zaman ilerledikçe cinsellik konusunda görüş ayrılıklarının yaşanmasının bir şekilde kaçınılmaz olduğunu biliyoruz.” diyor.  “Fakat seks hayatınız bir bahçe gibidir; korunması için sulanması ve beslenmesi gerekir.”

Cinsel kader inancına inanıyor olmanız, bu inancınızın sabit kalacağı anlamına gelmez. Siz bu inancınızın seks hayatınıza zarar vereceğini ve ilişkiden genel olarak alacağınız tatmini azaltacağını bilin, yeter. Yatakta mutlu olmak istiyorsanız da cinselliğin emek, zaman ve her iki tarafın da katılımını gerektirdiğini asla unutmayın.

 

 

Önceki Yazılar

ERKEKLER, NEDEN PREZERVATİF KULLANMAYI SEVMİYOR?

Sonraki Yazılar

DAHA KALİTELİ INSTAGRAM DENEYİMİNE HAZIR MISINIZ?

Bir cevap yazın