yaraticiliginizin-sinirlarini-zorlayin

YARATICILIĞINIZIN SINIRLARINI ZORLAYIN

Amacınız uğruna çaba gösterirken, bazen kendinizi köşeye sıkışmış ve boğulmuş hissedersiniz. Aslında çözüm basit, yaratıcılığınızı tıkanmasını engelleyecek bu üç adımı uygulayın.

Hepimiz zaman zaman pek çok seçenek arasında kendimizi kaybolmuş hissediyor, üretim tıkanıklığı yaşıyoruz. Psikolog ve psikoterapist Can Gürsoy, ulaşmak, başarmak istediğimiz hedeflere giderken çaresiz hissettiğimiz her an, içimizdeki sese kulak vermemiz gerektiğini hatırlatıyor ve ekliyor: “Çözümün bulunamadığı her an çözümsüzlüğün yarattığı kaygıya odaklanmak, boşa harcadığımız enerji olacak ve sarf ettiğimiz bu yersiz enerji bizi güçsüz hissettirecektir”. Böyle zamanlarda umutsuzluğa kapılmak yerine yaratıcılığımızı geri kazanabilmek için birkaç püf noktasını hayatımıza dahil edebiliriz.

Seçim felci yaşamayın

Bir projeye başlayacağımız zaman kendimize bazı sınırlar belirlememiz işimizi kolaylaştırabilir. Aksi halde sonsuz seçenekler arasında zihin bir fikirden diğerine koşturur. Bu durum, kesin bir karar alınana kadar projenin rafa kalkmasına, kendinizi bunalmış hissetmenize neden olabilir. Can Gürsoy yaratıcılık dediğimiz kavramın aslında sadece kendi içimizden gelen doğru hislere kulak tıkamamayı seçmek olduğunu söylüyor.

Ezberlerinizin dışına çıkın

Beyin mümkün olan en az miktarda enerji harcayacak şekilde tasarlanmış karmaşık bir mekanizmadır. Bunu yapmasının bir yolu, düşünsel zorlukları hafifletmek için şablonları kullanmasıdır. Belli bir alanda uzman olduğunuzda, kendi kalıplarınız içinde daha rahat hissedersiniz. Yaratıcılığınızın tıkandığını hissettiğinizde, yaratıcılığa olanak tanımak için bu kalıpların dışına çıkmaya cesaret etmemiz gerekir. Böylece sorunlara yeni ve taze bir bakış açısı katabiliriz.  

Harekete geçin

Beyin fırtınası verimli bir proje için genellikle çok önemli olsa da, işin icra kısmı da eşit derecede önemlidir. Yaratıcı bir çabayı tamamlamak ve mükemmelleştirmek için görünüşte sonsuz olan arayış yorucu olabilir ve projenin terk edilmesine yol açabilir.  Gürsoy, “Yaratıcı çözümler bulması için kendi zihnimize ve onun için doğru olan zamana güvenmeyi öğrenmemiz gerekir” diyor.  Seçenekler üzerinde uzun süre düşünmek zihinsel egzersiz için mükemmel bir ortam sağlasa da hedeften sapmanıza ve teslim tarihini kaçırmanıza neden olabilir.  

 

 

Önceki Yazılar

KLİNİK AROMATERAPİ NEDİR? NASIL UYGULANIR?

Sonraki Yazılar

İLİŞKİLERDE BÜTÜN OLMA İSTEĞİ