yaraticiligin-dusmanlari

YARATICILIĞIN DÜŞMANLARI

Konformizm. Başkalarının modelleri veya kararlarına aşırı saygı; kendi ihtiyaçlarımızı, hayal kırıklıklarımızı ve isteklerimizi yok saymaya varır.

İtaat. “Kadın araba motorundan ne anlar!” veya “Annenden-babandan daha iyi bildiğini mi sanıyorsun?” gibi birçok söylem yaratıcılığın önünü keser.

Negatiflik. Özellikle ergenlikteki gençlerde görülür. Her şeyi eleştirirler, ancak uygun önerilerde bulunmak için kendilerine güven duymazlar.

Stres ve yorgunluk. Bilgileri işlemek için ihtiyaç duyduğumuz “nadas” süresine izin vermezler.

Mükemmeliyetçilik. Sıklıkla bizi sadece uç davranışların verimli olacağına inandırır. Fransız filozof Voltaire’in “En iyi, iyinin düşmanıdır” sözünde ifade ettiği gibi, yaratıcılığın daha kötü bir düşmanı yoktur. Eğer daha iyisi başarılmak isteniyorsa, hatalara, deneme ve yanılmalara izin verilmesi gerekir.

Okul zihniyeti. Açık fikirliliğe önem verin. Okuldaki soruların tek bir doğru yanıtı olduğu mantığının hayatta geçerli olmadığını unutmayın.

Kabul edilmeme, sevilmeme korkusu. Sürekli olarak başkalarından onay almaya çalışarak sezgilerimizin yanı sıra orijinalliğimizle de bağımız kopar.

Kısır hayal gücü. Fantezilerine sığınmış bazı kişiler hiçbir zaman üretim aşamasına geçemezler. Çok fazla düşünmek, hareket etmeyi engelleyebilir.

Aile mitolojisi. Yaratıcı yeteneğiyle bilinen, ancak hayatını bir serseri gibi bitirmiş bir aile büyüğü, onun soyundan gelenlerin bilinçdışına musallat olabilir. Bu kişiler nedenini bilmeksizin yaratıcı dürtülerine izin vermezler.

 

 

Önceki Yazılar

MEYVELİ PANNA COTTA TARİFİ

Sonraki Yazılar

HAYATI SEVMENİN BEŞ BASİT YOLU