egzersiz1

YAPTIĞINIZ EGZERSİZLER, CİLDİNİZE ZARAR VERMESİN!

 

 


Yaptığınız egzersizlerin cildinize herhangi bir zarar vermemesi için bu noktalara dikkat etmelisiniz.

Derleyen: Y. Buğra Levent

1) Pis ekipmanlardan kaynaklanan cilt enfeksiyonları

Çok sayıda insanın kullandığı spor salonu ekipmanları bakteri ve mikroplara son derece açıktır. Bu da cilt enfeksiyonlarına sebebiyet verebilir.

Çözüm: Dermatolog Dr. Joel Schlessinger’in tavsiyesi şöyle: “Elinizden geldiğince, kullanmadan önce spor ekipmanlarını silmelisiniz. Ellerinizi yıkamadan kesinlikle yüzünüze değmeyin.”

Aletlere dokunmak ve sonrasında elinizi yüzünüze götürmek bakteri transferi yaratıp, akne ve cilt enfeksiyonlarına sebep olabilir.

2) Sıcak ortamlarda antrenman yapmaktan kaynaklanan isilikler

Sıcak ve nemli ortamlarda egzersiz yapmak ter kanallarını tıkayıp, şişirebilir ve isiliğe sebep olabilir.

Dr. Schlessinger: “Bu durum küçük pembe, sivilceye benzer noktacıklar olarak kendini gösterir. Kıyafetlerin sürtünme yaşattığı vücut bölgelerinde daha sık rastlanır.”

Çözüm: Eğer yürüyüş, koşu ya da bisiklet için dışarıya çıkıyorsanız, arada dinlenebileceğiniz serin, rahat noktalar arayın. Klimalı ortamlar tercih edilebilir.

3) Güneş kremi olmadan dışarıda egzersiz yapmaktan kaynaklanan hiperpigmentasyon

UV ışınlarına maruz kalmak cildinize zarar verip, hiperpigmentasyon (cilde renk veren melanin adlı renk pigmentinin (maddesinin) aşırı üretimi ve deri altında toplanması ile ciltte oluşan koyu lekelerdir) ve cilt kanserine davetiye çıkarır.

Çözüm: Dr. Schlessinger, “Eğer açık havada egzersiz yapıyorsanız, geniş spektrumlu bir güneş koruyucuyu, güneşe maruz kalan tüm bölgelerinize kullanmanız gerekir.  Koruyucuyu güneşe çıkmadan yarım saat önce kullanmalı ve güneş altında tekrarlamalısınız diyor.

4) Sıkı fitness kıyafetlerinin ortaya çıkardığı vücut akneleri

Gergin, sıkı kıyafetlerle spor yapmak ter ve bakterinin kıyafetlerin içinde sıkışmasına sebebiyet verebilir. Bu cildinizi rahatsız eder ve ter de sıcak ve nemli ortamlarda bakterilerin yoğunlaşmasına sebep olur.

Çözüm: Dr. Schlessinger: “Eğer kıyafetlerin sizi sıktığını düşünüyorsanız, egzersiziniz bittikten hemen sonra duşa girmelisiniz.”

Schlessinger benzoil peroksit içeren vücut şampuanlarını kullanmayı tavsiye ediyor. “Benzoil peroksit vücudunuzdaki yağ, bakteri ve kir gibi şeyleri nazikçe vücudunuzdan temizler.”

Gittiğiniz spor salonunda duş yoksa, temiz kıyafetlerinizi giyin ve eve gider gitmez duş alın.

Terlemekten ve sıkı kıyafetlerden korunmak için daha rahat ve nefes alan kumaşlı kıyafetleri tercih edebilirsiniz. Bu aknelerden vücudunuzda oluşursa, doktorunuzdan destek alıp, salisilik asitli kremleri kullanabilirsiniz.

5) Cildin sürekli sürtünmesinden kaynaklanan yaralar

Cildiniz egzersizlerinizde sürekli kıyafetlerinize sürtünürse, yanma ve acı hissi yaratan küçük kızarıklıklar oluşabilir.

Çözüm: Dr. Schlessinger: “Yumuşak,az sıkışma yaratan ve fazla bol olmayan kıyafetleri seçmek fark yaratacaktır.”

Bu yaralar vücudunuzda oluşursa, ılık suyla temizleyin ve antibiyotik merhemler kullanın.

6) Çıplak ayakla duş almaktan kaynaklanan ayak mantarı

Dr. Schlessinger’e göre “Ayak mantarı türleri ayak parmakları arasına yerleşir, cilde zarar verir ve kaşıntı, acı, yanma gibi durumlar yaratır. Bu mantarlar spor salonlarının duşlarında bolca bulunabilir.”

“Ayak tırnaklarının kalınlaşmasına, sarı bir renk almasına ve kırılgan olmasına sebep olan onikomikoz (tırnak mantarı) kapma riskiniz de mevcut.”

Daha kötüsü de var: Ayakta oluşabilen küçük kesikler, HPV virüsünün sinsice vücudunuza girmesini sağlayabilir.

Çözüm: Eğer spor salonunda üst değiştirip, duş alıyorsanız, her zaman ayağınızda terlik olmalı.

“Bu duş terliklerini dezenfektanlarla temizlemek ve sık sık yıkamak da doğru olacaktır.”

Eğer ayağınızda bir gariplik hissederseniz, dermatologlara başvurup enfeksiyonları temizleyen kortizonlu kremlerden kullanabilirsiniz.

 

 

 

Etiketler:
Önceki Yazılar

DAHA GENÇ BİR CİLT İÇİN…

Sonraki Yazılar

“İFADE KÜLTÜRLE GELİR”