anlam anagörsel

“YAPTIĞIM İŞTE BİR ANLAM ARIYORUM”

 

 


Psikanalist Sophie Peters, iş hayatınızı kolaylaştıracak çözümler sunuyor.

Kişi, her gün açmaza girmiş gibi görünen aynı işi yapıp duruyorsa, işinin tehdit altında olduğunu düşünüyorsa veya işi iyi yapabilmesi için gerekli kaynaklar eksikse, yapılan iş anlamını yitirir; kişi kendini güçsüz ve savunmasız hisseder. Anlamını sorgulamak ise son derece özneldir.

Zor veya kötü çalışma koşullarına rağmen, yapılan iş biri için anlam ifade ederken, diğeri için etmeyebilir. Yaptığımız işte kendimizi tanımamız ve başkaları tarafından tanınmamızın önemi de buradan kaynaklanır.

Neden çalıştığınızı biliyor musunuz? İşin kendisi için mi? Ekonomik ve sembolik karşılığı için mi? Sosyal katkısı için mi? Yoksa kariyer için mi? Anlam, yaşam boyunca önceliklerin, değerlerin, inançların, motivasyonların ve gereksinimlerin yeniden sıralanmasıyla evrim geçirir. Çalışma psikolojisi üstüne uzman olan Profesör Yves Clot, “Çalışmak, düşünmek için zamanın olmasıdır” diyor. Ancak günümüzde birçok işyerinin sahip olduğu koşullar bunu düşünmemize ve hatta düşünecek vaktimizin olmasına bile izin vermiyor. Bazı firmalar çoğu zaman bol rakamlı ve anlamdan yoksun hedeflerin sayısını çoğaltarak bireyin enerjisini sadece ‘yapmak’ üstüne yönlendiriyor. Dolayısıyla bu anlamı yaratmak için kişinin kendinden başka güveneceği kimse yok.

Peki, bunu nasıl yapacağız?

Öncelikle zorlayıcı çevresel koşullara rağmen bazı durumları kontrol altında tutmamızı sağlayan kaynakları harekete geçirebilecek, kapasitemize olan inancımızı besleyen bir otoverimlilik modeli geliştirmek gerekiyor. Bunun sonucunda rahatlayacağınıza ve stres seviyenizin düşeceğine şüphe yok. Ardından günlük hayatta olumlu duygulara yol açan şeyleri belirlemek, yaptığımız şeyden keyif almak, sonuçtan ziyade etkinliğin kendisine ve diğer insanlarla olan ilişkisine odaklanmak gerekiyor. Yaptığımız işin sıra dışı hiçbir yanı olmasa dahi onunla kurduğumuz derin bağ kişinin kendi anlamını güçlendiriyor ve yaptığımız işi daha zengin bir deneyim haline dönüştürüyor. Özetlemek gerekirse, amaç ve hedefleri bir kenara bırakmak gerekiyor. Çünkü işteki zevk ve motivasyon, excel tablolarıyla değil, ancak davranışlar, ruh hali ve paylaşımlar sonucunda kazanılabilir. İçgüdülerinize, duygularınıza güvenmek, bilerek veya bilmeyerek görmezden geldiğiniz şeylere kulak vermek, beyninizi, vücudunuzu ve kalbinizi dengede tutmak, şu anın gücünün farkında olmak, karar verme ve adaletli davranma konusunda size yardımcı olabilecek yöntemlerden. Unutmayın ki işten keyif almak bir amaç değil, bir araçtır.

Son olarak, kendi niyetlerimizi ve eylemlerimizi sorgulamalıyız. Bu yorumlama alıştırması yitirdiğimiz anlamı yeniden bulmamıza yardımcı oluyor. Anlamı olan bir iş yapmak demek, aynı zamanda bizi neyin harekete geçirdiğini anlamak ve buradan çıkardığımız sonuçları, düşüncelerimizi ve eylemlerimizi belirlemede kullanmak anlamına geliyor. Çünkü bu yaşanmışlık, ancak onu yaşayanın vicdanında bir anlam ifade ediyorsa değerlidir.

Çeviri: Özge Akkaya