yalniz-vakit-gecirmenin-onemi (2)

Yalnız Vakit Geçirmenin Önemi

Bu yoğun yaşamda yalnız vakit geçiriyor olmak neredeyse lüks haline geldi. İş yaşamı, aile, arkadaşlar ve sorumluluklar kendimizle baş başa kalmamızı engelliyor. Oysaki zihni dinlendirmek, arındırmak, sakinleşmek ve sağlıklı düşünebilmek için hepimizin yalnız kalmaya ihtiyacı var.

Kendimizle vakit geçirmek neden önemli?

1. Zihin Arınır ve Gevşer

Sürekli bir şeyler yapıyor olmak ve düşünüyor olmak zihnin yorulmasına neden olur. Yalnız kaldığınız dönemlerde zihninizi rahatlatabilirsiniz; zihninizi arındırabilir, odaklanabilir ve daha net düşünebilirsiniz.

2. Konsantrasyon Artar

Birçok kişi odaklanma problemi yaşıyor. Bu kadar hızlı bir dönem de tek bir şeye odaklanmak ve sabit kalmak neredeyse imkânsız. Yalnız vakit geçirerek bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Meditasyon yaparak anda kalabilir, düşüncelerinizden arınabilir ve konsantrasyon sorununuzun üstesinden gelebilirsiniz.

3. Kendinizi Keşfedersiniz

Tek başınıza vakit geçirerek kendinizi daha iyi tanıyabilirsiniz: “nelerden hoşlanıyorum, beni ne rahatsız ediyor, yaşamımdan neyleri veya kimleri uzaklaştırmam gerekiyor?” Tüm bu soruların cevabını yalnızken bulabilirsiniz.

Sizin için en uygun alanları veya hobileri keşfedebilirsiniz. Yazı yazabilir, resim çizebilir veya bir şeyler üretebilirsiniz.

 

 

Önceki Yazılar

Şiddetsiz İletişim Nasıl Uygulanmalı?

Sonraki Yazılar

Duygularınızı Anlamanızı Engelleyen Nedir?