yagli-ciltler-icin-bakim-onerileri (2)

Yağlı Ciltler İçin Bakım Önerileri

Yağlı cilt problemi çok fazla sebum salgılandığı zaman ortaya çıkar. Sebum, cildi koruyan ve nemlendiren bir maddedir. Cildin sağlığı için de oldukça önemlidir. Ancak cildin çok fazla sebum salgılaması yağlı bir cilde, gözenek problemlerine, siyah nokta ve akne gibi sorunlara sebep oluyor. Bu tür problemleri ortadan kaldırmak için günlük cilt bakım rutininize özen göstermeniz gerekiyor.

1. Temizleyici Kullanın

Seçtiğiniz yüz temizleyicinizin özellikle yağlı ciltler için uygun olmasına özen gösterin. Temizleyicinizi, cildinizdeki yağı dengeleyebilmek için sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa kullanmaya özen gösterin. Akneye yatkın bir cildiniz varsa köpük ürünlerini tercih edebilirsiniz. Makyaj yaptıktan sonra temizleyicinizi iki defa kullanmak daha doğru olacaktır.

2. Peeling Yapın

Haftada iki defa cildinize peeling uygulayabilirsiniz. Cildinizi hem ölü hücrelerden hem de fazla yağlardan arındırabilirsiniz.

3. Baharatlı Yiyeceklerden Uzak Durun

Yağlı ciltlerin en büyük düşmanı baharatlı yiyecekler olabilir. Baharatlı yiyecekler yerine kavun, havuç ve ıspanak gibi besinleri tüketebilirsiniz. Bu besinler A vitamini açısından oldukça zengindir ve bu da ciltteki yağ üretiminin azalmasına yardımcı olur. Ayrıca paketli gıdalardan da uzak durmaya çalışın ve su tüketiminize özen gösterin.

4. Cildinizi Nemlendirmeyi Unutmayın

Su bazlı ürünler seçmeye özen gösterin. Yağlı cildinizi nemlendirici kullanarak dengeleyebilirsiniz.

5. Cildinize Nefes Aldırın

Gece sürdüğünüz kremler gözeneklerin tıkanmasına sebep olabilir. Uyuduğunuz sırada cildinizin nefes alması önemlidir, bu nedenle de nemlendirici dışında farklı ürünler kullanmamaya çalışın. Ayrıca çok sık makyaj yapmamaya özen gösterin. Makyaj gözenekleri tıkayabilir ve cildin nefes almasını engelleyebilir. Tüm bunlar da cildin daha fazla yağ üretmesine neden olur. Cildin nefes almasını engellemeyecek, doğal makyaj ürünlerini kullanmaya özen gösterin.

6. Yüz Masajı Yapın

Yüz masajı yapmak kan akışının artmasına ve cilt hücrelerinizin yenilenmesine yardımcı olur.

7. Güneç Kremi Kullanın

Yağlı cilt sorunu olan birçok kişi güneş kremi kullanmaktan çekiniyor. Bu da kahverengi lekele ve çil oluşumuna sebep olabiliyor. Yağlı ciltler için en uygun güneş kremini seçebilirsiniz.