Young woman looking in mirror after bath or shower

YAĞLARINIZ SİZİN GENÇLİK İKSİRİNİZ

 

 


Yağ dokusunda elde edilen kök hücrelerle gençleşmenin yollarını Op. Dr. Berfu Babucçu anlatıyor.

Vücudumuzda “kök hücre” olarak isimlendirdiğimiz hücreler vardır. Peki, neden onlara bu isim verilir? Çünkü onlar her dalında değişik meyvelerin yetiştiği bir ağacın kökleridir. O ağaç bizim vücudumuz, meyveler ise organlarımız ve uzuvlarımızdır.

Anne rahmine düştüğümüzde, saniyeler boyunca sadece tek hücre olarak kalırız; sonra mucize başlar, ilk önce ikiye sonra dörde derken hep ikiye katlanarak milyarlarca hücreye ulaşırız. Yavaş yavaş organlarımız şekillenir, önce küçük bir balık, sonra bir kuşa benzeriz. Birden minicik bir insan oluveririz.

İşte biz bu aşamaları geçerken vücudumuzu oluşturan hücrelere “kök hücre” denir. Bu hücrelerin en büyük özelliği hangi tip hücre gerekiyorsa, ona dönüşebilme yeteneğidir. Örneğin kollarımız vücudumuzun yanında iki tomurcuk olarak başlar, sonra o tomurcuğu oluşturan hücrelerin bir kısmı kemiğe, bir kısmı kasa, bir kısmı da sinirlere, damarlara ve deriye dönüşür. Sonra o kollarla sevdiklerimizi sıkıca sararız. İşte kök hücre böyle güzel bir şeydir.

Kök hücreler biz doğduktan sonra da vücudumuzda kalır. Eskiden en fazla kemik iliğinde bulunduğu düşünülürdü ama şimdi yağ dokusu içinde kemik iliğinden 500 kat daha fazla kök hücre olduğunu biliyoruz. Elde edilmesi de eskisi kadar zor değil. Vücudumuzun istenilen bir bölgesinden alınan 300 cc’lik yağ, ameliyathanede aynı odada bulunan yüksek teknoloji ürünü bir cihaza naklediliyor. Burada kök hücreler 1-2 saat içerisinde yağ hücrelerinden ayrılıyor ve cerraha küçük bir tüp içinde geri dönüyor. Bu uygulamada yağ dokunuzda var olan kök hücreler filtrelenip ayrılıyor, yani laboratuvar koşullarında yeniden bir üretim yok. Tamamıyla güvenli, bütünüyle risksiz, çünkü o hücreler sizin kendi hücreniz, sizi oluşturan hücreler. Sizden alındıktan bir saat sonra, o odadan çıkmadan size geri dönüyorlar.

Yağ dokusundan elde edilen kök hücreler plastik cerrahide pek çok şekilde kullanılabilir. Gençleşme istediğimiz bölgelere doğrudan enjekte edebiliriz; örneğin yüzümüze, dekolte bölgelerine ve ellerimize ya da popo ve meme bölgesine yapılan yağ enjeksiyonlarında, yağ kendimizden elde edilen kök hücrelerle zenginleştirilir. Bu sayede verilen yağın kalıcılığı artar. Yağ dokusundan elde edilen kök hücreler doku onarımında da oldukça etkili. Bu nedenle iyileşmeyen yaraların tedavisinde kullanılırlar. Bir diğer alan ise izlerdir; kaza ya da yanık sonrası oluşan izlere kök hücre uygulaması oldukça başarılı sonuçlar veriyor. Özetle kök hücre sizin yağlarınızdan elde edilen gençlik iksiridir. Sansasyonel bir başlık değil, insanlığın en büyük ilerlemelerinden birisidir.

Babuccu Surgical Arts adından da anlaşıldığı üzere cerrahiyi sanat olarak gören ve bu görüşten hareketle işine ve birbirine tutkuyla bağlı iki cerrah tarafından 2014 yılında Nişantaşı’nda kuruldu.

Op. Dr. Berfu Babucçu ve Prof. Dr. Orhan Babucçu, “sağlıklı güzellik” kavramından hareketle modern teknolojik imkanları kullandıkları Nişantaşı’ndaki merkezlerinde hastalarına hizmet veriyor.

Tel: 0212 234 34 51 / 0541 586 29 79

berfubabuccu.com

 

 

Etiketler:
Önceki Yazılar

“PSİKOLOĞA HER ŞEY SÖYLENMELİ”

Sonraki Yazılar

GLOBAL WELLNESS DAY