ya-cocugunuz-zorbaysa

YA ÇOCUĞUNUZ ZORBAYSA?

Aklımızdan çıkarmamamız gereken önemli bir diğer konu ise zorbalık yapan çocuğun da bir “çocuk” olduğu. Olumsuz davranışların altında çoğunlukla psikolojik nedenler yatabiliyor. Kızı okulda arkadaşına zorbaca davranışlarda bulunan Nevin, “Kızımı hiçbir zaman prenses gibi büyütmedim. Ama neden bilmiyorum, okulda dikkat çeken, kayrılan pozisyonda yer almış, zaten özgüveni aşırı yüksek bir çocuktu, sanırım bu durumun da etkisi olmuş. Olayın olduğu dönem babası bizimle değildi. Zorbalık yaptığı çocuğun babası sık sık okula giden, çocuğuyla ilgili, güçlü görünen bir adam. Kızım bu durumu kıskançlık haline getirmiş. Onunla ve zorbalık yaptığı çocuğun ailesiyle görüşerek problemi çözdük, kızım direnmedi, ama anladım ki zorbalık yapan çocuğun annesi olmak daha zormuş. Çocuğumun yaptığı bana çok ağır geldi ve benim için çok zor bir dönemdi” diyor.

Buradaki en önemli nokta, bu konunun “Çocuktur yapar” diyerek geçiştirilmemesi ve zorbalık yapan çocuğun da ciddi psikolojik sorunlar yaşayabiliyor olduğunun göz ardı edilmemesi. Müdahale edilmediği takdirde zorbaları okul başarısızlığı, kötü alışkanlıklara yatkınlık, ileriki yaşlarda suç davranışlarına yönelme gibi tehlikeler bekleyebiliyor. Böyle bir durumda, öncelikle çocukla sakince konuşarak, davranışının altındaki nedeni anlamaya çalışın. Çocuğun fiziksel ya da duygusal olarak benzer davranışlara maruz kalıp kalmadığını sorgulayın ve etrafındaki olası etkileri (ailedeki diğer çocuklar, arkadaşlar, seyrettiği veya maruz kaldığı dijital içerikler, oyunlar) değerlendirin. Zorbalık davranışının kabul edilemez olduğunu kesin bir dille anlatın ve kurallar koyun.

Uzman Psikolog Deniz Bayel zorbalık yapan çocuğun ailesine tavsiyelerde bulunuyor:

  • Çocuğa, davranışlarının etrafındaki kişilere olan olası etkileri hakkında düşünmesine yardımcı olunmalı, etkili şekilde sorun çözme yollarını öğrenmesi konusunda destek verilmeli.
  • Şiddete başvurmadan sorun çözmeyi başardığı durumlarda, olumlu geribildirim verilmeli.
  • Çocuğun ihtiyaç duyduğu ilgi, sevgi ve şefkat koşulsuz biçimde sunulmalı.
  • Zorbalık okulda gerçekleşiyorsa, öğretmeni ve okulun psikolojik danışmanıyla bu süreçte işbirliği yapılmalı, gelişimi takip edilmeli ve problemlerin kalıcı veya ciddi sinyaller verdiği durumda bir uzman desteğine muhakkak başvurulmalı.

 

 

Önceki Yazılar

ÇOCUKLUKTAN ERGENLİĞE AİLE İLİŞKİLERİ

Sonraki Yazılar

İLİŞKİLERDE DEĞİŞİM