Light bedroom with wooden ceiling and large bed

WABİ-SABİ: TASARIMDA YAŞANMIŞLIK VE DOĞALLIK

 

 


Japonlara özgü wabi-sabi yaşam sanatı, doğallığın ve yaşanmışlığın bir sentezi. Feng shui gibi bir yaşam felsefesi olan bu anlayışın izleri en çok evlerimize yansıyor.

Ev dekorasyonunda wabi-sabi uygulamaları; doğayı, yaşanmışlığı, yalınlığı ortaya çıkarıyor. Minimalist bir yaşam tarzını temel alıyor. Seri üretim yerine bitpazarlarından ya da antikacılardan alınan eşyalar tercih ediliyor. Dekorasyonda yer alan mobilyaların doğal dokuları ön plana çıkarılıyor. Ahşap, seramik ve mermer gibi doğal malzemeler wabi-sabi ortamının vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.

Wabi-sabi duygusal arınmayı sağlıyor

Dekorasyon stili olarak yalınlığı temsil eden, fazlalıklardan arınmayı sağlayan bu yaşam tarzı aslında evlerimizde ruh halimizin de bir yansıması oluyor. Gereksiz olandan kurtulmak duygusal arınmayı sağlıyor. Mükemmeliyetçilikten uzaklaştırıyor. Doğası gereği birbiriyle aynı olmayan el yapımı seramikler ve doğal ahşap mobilyalar kendi doğal güzellikleri sayesinde eşyalara kafa yormamızın önüne geçmiş oluyor.

Bu anlayışın yeni tasarlanan birçok mekânda karşımıza çıktığını hiç fark ettiniz mi? Doğal malzemelerle kurgulanmış mekânlar arasında Misk, Gabfoods ve Melez Tea’yı sayabiliriz. Wabi-sabi ekolünü benimseyen uygulamalarda; sıvası yapılıp bırakılmış bir duvar, kırık bir masa veya ağaçları ham haliyle görebilirsiniz. Yani yaşanmışlık ve doğallık hissini yansıtan her şey wabi-sabi tarzını tamamlıyor.

Doğallık temel unsurlardan biri olduğu için dekorasyon yeşile de yer veriliyor. Kocaman yeşil yapraklı bitkiler, açık ahşap raflar, kendiliğinden kırışık keten örtüler, el dokuması vintage kilimler, hasır sepetler, mumlar, mermer ve seramikten objelerle dolu mükemmeliyetçilikten uzak, doğallığa ve sadeliğe kucak açan mekânlar tasarlanıyor.

Kısacası bu dekorasyon tarzı içimizi ısıtan, şatafattan uzak, kalıcı ve kaliteli mekânları simgeliyor diyebiliriz.

Yaşanmışlık hissi modern malzemelerle bir araya gelince hem doğal ve rahat hem de kaliteli ve zevkli bir yaşam alanı çıkıyor ortaya. Wabi-sabi her mekâna lazım.

Yazı: Nilay Uzun İnan

 

 

Önceki Yazılar

EVVEL ZAMAN İÇİNDE, MASAL DEĞİŞİR FİLMİ ÇEKİLİNCE

Sonraki Yazılar

DOĞAL MENOPOZ