shutterstock_397431199

VERİMLİLİĞİ ARTIRMANIN 7 YOLUNU KEŞFEDİN


Derleyen: Buğra LEVENT

Bazen  hepimiz zaman planlaması konusunda zayıf olabiliyoruz ve tahminimizce tüm görevlerimizi tamamlamak için 27 saate ihtiyacımız var. Dolayısıyla verimliliği arttırmanın çoğumuzun istediği bir şey olması neredeyse hiç şaşırtıcı değil. İnsan davranışları uzmanı Dr. Tomas Chamorro-Premuzic,  İngiltere’deki insanların en iyi şekilde yararlanmaları için şaşırtıcı önerilerin yer aldığı bir liste oluşturdu.

Saat 11.30’da 90 dakika boyunca yüksek sesli rock müzik dinleyin.  Sabah mahmurluğu geçtiğinde, kısa süreli dış uyaranın vücudunuzu harekete geçirmesi, öğlene kadar işinize devam etmenin harika bir yolu olabilir. 15.00’da biraz meyve yemek ise sağlıklı şeker alımıyla öğle saatlerinde gevşeme ve modunuzun düşmesi ile mücadele etmenize yardımcı olur.

Yatağın diğer kısmında uyuyun. Bir rutini kırmak problemlere taze bir perspektif kazandırır.

Beş dakikalığına Instagram arası verin. Sosyal medya mecralarında her saat başı beş dakika zaman geçirmek; eğlenceli bir mola vermenizi, görevlerinize yenilenmiş ve odaklanmış bir şekilde geri dönmenizi sağlar.

Renkleri ve fontları karıştırın. Farklı renklerde yazmak gibi küçük değişiklikler bile rutininizden uzaklaşmanıza yardımcı olur. Ancak, kırmızıyı kullanmaktan kaçının; çünkü bu renk, yüksek seviyelerde stres ve anksiyete seviyeleri ile ilişkilendiriliyor.

Yeni yıl kararlarınızı şimdiden alın. Yılbaşı kutlamalarının bitmesi, karanlık akşamlar ve soğuk hava ile; Ocak ayı, irade gücümüz için yeterince zor. Yeni kararlar almaya daha güneşli bir ayda başlarsak, kış depresyonu ile savaşırken daha az enerji harcarız. Ayrıca yaşamımızda büyük değişiklikler yapma konusunda da daha başarılı olmamız muhtemel.

 Çocukluğunuzda en sevdiğiniz kitabı yeniden okuyun. Zira bu kitap, hayal gücünüzü ateşleyecek. Üstelik yaratıcı proje üzerinde çalışıyorsanız sizin için mükemmel bir ilham kaynağı.

 

 

Önceki Yazılar

HAYAL KIRIKLIKLARINDAN İLHAM ALAN BİR DÜNYA STARI: ADELE

Sonraki Yazılar

CİNSEL YÖNELİM

Bir cevap yazın