COUPLE

UZUN ÖMÜRLÜ BİR İLİŞKİ İÇİN NELER YAPMALI?

İçindekiler
  1. Şimdi, deneyin 


İlişkinizin uzun sürmesi için yapmanız gerekenler sandığınızdan daha basit!

Derleyen: Buğra LEVENT

Ciddi bir ilişkinin başlangıcı hakkında ne söyleyebilirsiniz? Aşağıdakilerden biri olabilir mi?

A) Diş fırçanızı partnerinizin evinde bırakmak

B) Facebook’ta ilişki durumunuzu değiştirmek

C) İlişkinizin şimdilerde ciddileştiği hakkında hemfikir olmak

Eğer C şıkkını seçtiyseniz,  araştırmaya göre, ilişkinizin zamana yenik düşmemesi olası. İlişkilerini tanımlayan çiftlerin, büyük geçişler yapanlara göre daha başarılı ilişkileri olduğunu da belirtelim.

Amaç

Uzun vadede ilişkinizi ayakta tutma şartını artırmak istiyorsanız, çift olarak verdiğiniz kararlar hakkında istekli olun.

Teori 

Virginia Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, evlilikten önce biriyle deneyim yaşamanın ya da yaşamamanın  ilişkilerinin kalitesini ne kadar etkilediğini bulmaya çalıştı.  Zira bu araştırmacılar, yedi yıl önce bekarken röportaj yaptıkları 418 evli çiftin verilerine sahipler.  Çalışmada, çiftlere evlilik öncesi birlikte yaşamaya başlayıp başlamadıkları veya buna karar verip vermedikleri soruldu. Bu hareketi bir karar olarak benimsediklerinde, evlilik kaliteleri de bir o kadar arttı.

Raporun yazarlarından biri olan Scott Stanley’e göre, bilinçli bir karar vererek kendinizi bu ilişkiye devam etmeye adama ihtimaliniz yüksek.

Şimdi, deneyin 

Bu çalışma, kararları ayrıntılı bir şekilde konuşmanın önemini altını çizerek belirtiyor. 

1/ Yalnızsanız ama birisiyle ilgileniyorsanız, cesur olun ve çıkma teklifinde bulunun.

2/ Zaten biriyle çıkıyor musunuz? Bir ilişkiden ne istediğinize dair beklentilerinizi paylaşın. Sadece bir kaçamak mı istiyorsunuz, yoksa bağlılık mı arıyorsunuz? Başkalarıyla da flört edebilir misiniz?

3/ Birlikte mi yaşıyorsunuz? İlişkideki bağlılık düzeyinizi açığa kavuşturun. Sadece bir yatak  mı paylaşıyorsunuz, yoksa bu başka bir şey ifade ediyor mu? İkinizden biri evlenmek istiyor mu, yoksa böyle mi mutlusunuz?

4/ Uzun vadeli bir ilişkinin içinde misiniz? Evli ya da uzun süreli, ciddi bir ilişki içinde olduğunuzda; tatil için yer ayırtmak, bebek sahibi olmak, çocuklarınız ya da gelecek beş yıl planınız hakkındaki kararlarınızı detaylıca konuşmalısınız.

 

 

Önceki Yazılar

ANNEMDEN NE ÖĞRENDİM?

Sonraki Yazılar

VE SONSUZA DEK MUTLU YAŞADILAR…

Bir cevap yazın