uzun süreli ilişki

UZUN İLİŞKİLERİ CANLI TUTMANIN YOLLARI

İlişkiler yeterince ciddileştiğinde, partnerler birlikte yaşama kararı alır. Bu fikir ilk etapta harika gibi görünüyor olabilir ama pratikte aynı çatı altında yaşamak çatışmalara sebep olabilir. Partnerinizle duygularınızı korumanız ve çatışmalarınızı en aza indirmeniz için üç ipucu sunuyoruz.

1.Eleştirmeyin

Yüzeysel çatışmalarda partnerlerin duygusal bağlantılar kurması gerekir. Yaşanılan çatışma diş macununun ortadan sıkılıp sıkılmaması değil, karşı tarafı gerçekten dinlediğiniz ve onun gereksinimlerine ne kadar duyarlı olduğunuzla ilgilidir.

Eğer anlaşmazlıklar yaşanıyorsa, onlar hakkında nasıl konuşuyorsunuz? Manevi ihtiyaçlarınızı paylaşmaya hazır mısınız, yoksa hemen eleştirmeye ve talep etmeye mi başlıyorsunuz? Yaşanan çatışmalarda partnerler saldırgan davranırlar çünkü ne kadar öfkeli olduklarını ve acı çektiklerini karşı tarafa göstermek isterler. Sonuç olarak karşılıklı olarak hakaret ve suçlamalar başlar. Bunları bir kenara bırakıp karşılıklı olarak birbirinizi anlamaya ve dinlemeye çalın. Birbirinize zarar verme arzusunu yok edebilirseniz sevgi size geri dönecektir.

2.İlgiyi Bırakmayın

Duygusal bağı sürdürebilmek için ortak yapılan faaliyetlerde yaratıcı yaklaşımlar gerekir. Akşamları birbirinize sarılmak ve günün nasıl geçtiğini sormak yeterli değildir. Kendinize “ İlişkinin başındaki tutku, arzu ve karşılıklı ilgiyi nasıl koruyabiliriz? ” sorusunu sormanız gerekecek.

3.Eğlenmek İçin Zaman Ayırın

Monotonlaşan hayat bir süre sonra ilişkiyi de ele geçirmeye başlar ve partnerlerin tek yaptığı şey TV şovları izlemek ve hızlı seks yapmak olur.  İlginç şeyler yapabilmek için hayal gücünüzü zorlamanız gerekebilir. Birlikte eğlenmeyi becerebilen çiftler, uzun süreli birliktelikler yaşar. Partnerinizle sadece size özel zamanlar yaratın.

 

 

Önceki Yazılar

STRES İLE İLGİLİ YANLIŞ İNANÇLAR

Sonraki Yazılar

SAĞLIKLI ATIŞTIRMALIKLAR