uykuda-meydana-gelen-7-ilginc-durum (1)

Uykuda Meydana Gelen Yedi İlginç Durum

Uyurgezerlikten karabasana, tekrarlayan rüyalardan düşme hissine kadar uykuda meydana gelen birçok duruma açıklık getiriyoruz.

Çoğu gece, eğer şanslıysanız, uykunuz normal bir seyirde ilerler. Ancak bazı gecelerde uyku esnasında bazı çılgın şeyler meydana gelebilir. Buna bağlı olarak da kafanız oldukça karışabilir. Korkulacak bir şey yok. Tıpkı gündelik hayatımızda olduğu gibi, uyku sırasında da “değişik” şeyler ile karşılaşabiliyoruz. Az sonra okuyacaklarınızın bir kısmı size hiç de yabancı gelmeyecek; bir kısmı ise sizi fazlasıyla şaşırtacak.

1-Düşme hissi

Hipnik seğirme olarak da bilinen bu durum, tam da uykuya dalacakken meydana gelir. Sıklıkla, siz rüya görürken, bedeniz paralize olur. Fakat bazı zamanlarda, bedeniniz “off” moduna geçmeden önce rüya görmeye başlarsınız. Hipnik seğirme durumunda, çoğu zaman sanki bir uçurumdan yere düşüyormuş gibi ya da gökyüzünden yere çakılıyormuş gibi hissedersiniz. Peki neden “düşme” hissi? Uzmanlar tam olarak emin değiller. Ancak, çoğunlukla kendinizi yorgun, uykusuz ya da stresli hissettiğiniz zamanlarda meydana geldiğini söylüyorlar. Beynin, böyle durumlarda uyku evrelerine daha agresif bir şekilde giriyor ve açıkçası vücudunuz bu hıza tam olarak yetişemiyor.

2- Karabasan

Uykunun arasında bir anda uyanıveriyorsunuz. Ne kaslarınızı kıpırdatabiliyorsunuz ne de tek bir kelime konuşabiliyorsunuz. Bazen birkaç saniye, bazen ise dakikalarca sürebiliyor ve bu süreçte bir hayli korkuyorsunuz. Aslında karabasan, hipnik seğirmenin tam tersi. Karabasanda beyniniz, vücudunuzdan daha erken uyanıyor ve uykudaki geçici felç durumu devam ediyor. Nefes alamadığınızı zannetmeniz bile mümkün. Karabasana maruz kalan çoğu insan, göğsünün üzerinde sanki kocaman bir fil oturuyormuş gibi hissediyor. Bunun nedeni ise, nefes alışverişinizi kontrol eden, diyafram haricindeki tüm kasların paralize halde kalmaya devam etmesi olarak açıklanıyor.

3- Uykuda konuşmak

American Academy of Sleep Medicine’ın verilerine göre, her 20 yetişkinden 1’i uyku sırasında konuşuyor. Konuşma süresi ise ortalama 30 saniye oluyor. Uykuda konuşmak, genellikle uykunun ilk saatleri içerisinde meydana geliyor ve bu zaman aralığında bedeniz derin uyku evrelerine giriyor. Ancak yine de belirli kasların, rüyalarınıza eşlik edecek şekilde hareket etmenize ve ses çıkarmanıza olanak sağlayabiliyor.

4- Uyurgezerlik

Uyku ile ilişkili çoğu davranış zararsızdır. Ancak, uyurgezerlik biraz tehlikeli bir durum olabilir. Çünkü uyku durumundayken ayaklanıp gezinebilir, hatta evden bile çıkabilirsiniz. Uyurgezerlik halinde sadece vücudunuzu hareket ettirebilecek kadar uyanıyorsunuz. Fakat bu uyanıklık, beyninin uyanabilmesi için yeterli olmuyor. Gezintilere dair hiçbir şey hatırlanmamasının nedeni de bu şekilde açıklanıyor. Ayrıca, uyku ilacı alınan bazı zamanlarda da uyurgezerlik sorunu oluşabiliyor. Eğer uyku ilacı kullanıyor ve geceleri böyle sıkıntılı durumlarla yüzleşiyorsanız, doktorunuzla konuşarak başka bir ilaç tedavisine geçilmesini talep edebilirsiniz.

5- Tekrarlayan rüyalar

Rüya görmek, günlük hayattaki olayları çözümleyebilmenin ve ardından anı olarak depolayabilmenin bir yolu olarak karşımıza çıkıyor. Tekrarlayan rüyalar ise çözülemeyen psikolojik sorunların beyin tarafından giderilmeye çalışıldığının bir göstergesi olabilir. Sıklıkla da söz konusu rüyalar gerçekliğe dayanıyor. Örneğin, eğer pazarda cüzdanınız çalındıysa, rüyalarında sürekli olarak bu sahneyi deneyimleyebilirsiniz. Pazara bir daha gidip kazasız belasız alışverişinizi tamamladığımız zaman ise tekrarlayan rüyalar görme ihtimaliniz muhtemelen uçup gidecektir.

6- Seksomnia (uykuda seks yapmak)

Hiç seksin ortasında “uyandığınız” oldu mu? Şaka yapmıyoruz. Eğer böyle bir anınız varsa, yalnız değilsiniz. Uyku bozukluğu durumu bulunan 800 hasta üzerine yapılan bir araştırmada, katılımcıların %8’inde seksomnia bulunduğu tespit edildi. Seksomnia durumunda, uyku sırasında seks yapıyorsunuz. Hatta bu anlarda yapılanlar, normalde hastaların seks sırasında hiç de yapmayı tercih etmeyecekleri şekillerde olabiliyor.

Durum, biraz uyurgezerliğe benziyor. Hareket edebileceğiniz ve az da olsa konuşabileceğiniz kadar uyanıyorsunuz. Fakat beynin bu anlarda tam olarak bilinçli hale gelemiyor.

7- Patlayan kafa sendromu

Gerçekten de okuduğunuz kadar korkunç! Bu durumda, aniden aşırı yüksek bir ses (patlama, ışık çakması ya da gerçekten de kafanızın patladığı hissi) duyarak uyanıyorsunuz.Gerçekte ise asla böyle bir şey gerçekleşmiyor. Patlayan kafa sendromu, hipnik seğirmenin bir çeşidi olarak tanımlanıyor ve düşme hissi ile benzerlik taşıyor. Yavaştan uykuya dalıyorsunuz; fakat vücudunuz henüz paralize olmamış oluyor ve duyularınız hala açık halde bulunuyor.

 

 

Önceki Yazılar

Sindirimi Kolaylaştırmanın Yolları

Sonraki Yazılar

Altı Adımda Zihninizi Boşaltın

Bir cevap yazın