uyku-duzeninizi-dengeleyecek-esansiyel-yaglar

Uyku Düzeninizi Dengeleyecek Esansiyel Yağlar

Uykuya dalmakta zorlanıyor musunuz? Esansiyel yağların gücünü denemeye ne dersiniz? Uyku düzeninizi dengeleyecek ve vücut ritminizi düzeltecek yağlarla uykunuzu almış olarak uyanmanın lüksünü yaşayın.

Size en iyi gelecek yağı veya yağ karışımını bulmak biraz deneme yanılma yapmayı gerektiriyor. Hepimiz farklı bünyelere sahip olduğumuz için arkadaşınızın bebek gibi uykuya dalmasını sağlayan yağın sizin üzerinizde hiçbir etkisi olmayabilir. Ama doğru karışımı bulduğunuz andan itibaren hayatınız, daha doğrusu uykunuz asla eskisi gibi olmayacak.

Doğrudan uygulama

Esansiyel yağı doğrudan cilde uygulamak, etkilerinden faydalanmak için çok iyi bir yol. Yağı yatmadan önce ensenize veya ayak tabanınıza uygulayın. Ancak yağı kullanmadan önce birkaç damla bitkisel yağ ile seyreltmeniz daha iyi olur. Örneğin zeytinyağı veya tatlı badem yağı bu kullanım için ideal.

Difüzyon

Esansiyel yağlar aynı zamanda difüzyon tekniğiyle de kullanılabilir. Koku difüzörlerini çok çeşitli ebat veya modelde kolayca bulabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, birkaç damla suyla açtığınız esansiyel yağı yatağınızın yanına koyduğunuz difüzöre dökmek ve kendinizi rüyalar âlemine bırakmak. Esansiyel yağların çok güçlü olduğunu unutmayın. Birkaç damlası bile tüm odanın kokusunu değiştirmeye yetiyor. Bu yüzden genel kullanımda dört damlayı geçmemenizi öneririz. Çünkü aşırı güçlü bir koku aradığınız etkinin tam tersini yaratabilir.

Lavanta

Uyku sorunu dendiğinde genelde ilk olarak lavanta yağı tavsiye edilir ve kokusunun gerçekten de anksiyete ve uykusuzluğa iyi geldiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Lavanta yağının taze ve rahatlatıcı kokusu, gerginlik ve duygusal stres yaşandığı durumlarda sakinleştirici görevi görüyor. Aynı zamanda migren ve depresyon semptomlarını yatıştırıyor.

Papatya

Uykuya dalmakta zorluk çeken kişiler arasında papatya oldukça popüler bir bitki. Birçok çeşidi mevcut, ancak en çok Roma papatyası kullanılıyor. Antik çağdan beri kullanılan bu bitki rahatlatıcı, yatıştırıcı ve sakinleştirici özellikleri için tercih ediliyor. Yumuşak, sıcak ve topraksı kokusu dingin bir ortam yaratıyor.

Güve otu

Güve otu esansiyel yağı, bitkinin köklerinden elde edilir ve aşırı uyarılmayı engeller. Doğu tıbbında binlerce yıldır kullanılan bu yağ, Hindistan ve Sri Lanka’da “huzur yağı” olarak adlandırılıyor. Kuvvetli ve topraksı bir kokusu olduğu için kullanmadan önce lavanta veya papatya gibi daha hafif bir yağ ile karıştırmayı deneyin.

Ylang Ylang

Çiçeksi kokusu sebebiyle aromaterapi ve parfümeride çok kullanılan ylang ylang, depresyonla savaşmaya yardımcı oluyor, zihni ve bedeni rahatlatıyor, anksiyete, üzüntü ve kronik stresten uzaklaştırıyor. Morali yükselten bu bitki aynı zamanda canlılık ve neşe duygularını tetikliyor. Son yapılan araştırmalarda hipertansiyon üzerinde olumlu etkileri olduğu da kanıtlandı.

Bergamot

Bergamot yağı, meyvenin kabuğuna soğuk sıkma işlemi uygulanarak elde edilir. Uyarıcı etkiye sahip ama kokusu tazeleyici olmasına rağmen aynı zamanda rahatlatıcıdır. İçindeki flavonoidler gerginliği ve stresi azaltarak sakinleştiriyor. Bu bileşenleri sayesinde uykusuzluk, hipertansiyon ve depresyona karşı çok etkili bir yağdır.

Sandal ağacı

Aromaterapi uzmanlarının sıklıkla tercih ettiği sandal ağacı yağı, sinir sistemi üzerindeki rahatlatıcı etkisi sebebiyle yüzyıllardır meditasyon esnasında kullanılır. Zengin ve aromatik kokusu, solunduğu andan itibaren endorfin hormonunun salgılanmasını sağlar. Böylece sakinleştirir ve uykuya dalmayı kolaylaştırır.

Mercanköşk

Esansiyel yağı sadece kaslar ve eklemler üzerinde harikalar yaratmakla kalmıyor, aynı zamanda dinlendirici ve deliksiz uykuya yardımcı oluyor. Mercanköşk yağı, sinir sistemi üzerindeki sakinleştirici ve yatıştırıcı etkisi sebebiyle uyku sorunlarına en iyi etki eden yağdır. Bu özelliği sayesinde hipertansiyon ve hiperaktiviteye karşı da kullanılır.

Sedir ağacı

Sedir ağacı esansiyel yağı doğal bir yatıştırıcı olduğundan zihinde doğrudan sakinleştirici etki gösterir, tansiyonu düşürür ve stresi azaltır. Parfümü sayesinde üretilen serotonin, beyin tarafından melatonine çevrilir. “Uyku hormonu” olarak da bilinen melatonin, onarıcı ve dinlendirici bir uykunun en önemli anahtarlarındandır.