uyanmakta-zorluk-ceken-cocuklar-icin-ne-yapilmali (1)

UYANMAKTA ZORLUK ÇEKEN ÇOCUKLAR İÇİN NE YAPILMALI?

Büyüme çağındaki çocuklar müzik dinlemek, mesajlaşmak, dizi izlemek uğruna gece geç saatte yatmaktan hoşlanırlar. Bu da erken kalkmakla hiç uyuşmayan bir durumdur. Ergenlikle beraber ebeveynlerinin sözünü dinleyerek itiraz etmeden yatağa gitme yaşları artık sona ermiştir. Yatacakları saati kendileri belirleme yaşındadırlar ve ebeveynler çocuklarının bu özgürlüklerini kabul etmek zorundadır.

“13-14 yaşlarından itibaren çocukları odalarına çekildiklerinde rahat bırakın. Işığın söndüğünden emin olmak ve onlara iyi geceler öpücüğü vermek için yaklaşık bir saat tanıyın. Bu genç yaşların avantajı uykunun hâlâ esnek olmasıdır. Bu sayede bir hafta sonunda tüm uyku eksikliklerini giderebilirler, tabii sınırları aşmamak ve uyku ihtiyaçlarının bilincinde olmaları koşuluyla” diyor pedopsikiyatr Daniel Marcelli. Uyku konusu kişiden kişiye değişir. Kimi altı saatlik gece uykusundan dinç kalkarken, kimi dokuz saat uyusa da yetmez. Bu ihtiyacın ölçüsüne karar vermek ebeveynlerin değil, çocuğun işidir. Çocuğunuz coğrafya dersinde uyukluyorsa, ya önceki gece bilgisayar oyununu fazla kaçırmıştır ya da hoca sıkıcıdır!

Ergenlik çağındaki bazı çocuklar uykuya dalmakta zorlanır. Bu da onların uyanmakta neden zorlandığını açıklar. Eğer sizin de çocuğunuz böyleyse, ışıkları söndürmeden yarım saat önce uykusunu kaçıracak olan matematik ödevi, yüksek tempolu müzik ya da video oyunu gibi aktiviteleri sonlandırmasını önerebilirsiniz. Bunları yapmasındansa uykuya dalmasını kolaylaştıracak bir kitap okumasını, dinlendirici bir müzik dinlemesini veya yataktayken bedenini ve ruhunu yatıştıracak hayaller kurmasını önerebilirsiniz. “Yatma saati aynı zamanda bizim kendimizle baş başa kaldığımız, tüm günün stresinin ortaya çıktığı saatlerdir. Ergenlik çağındaki çocuklar uykuya dalıp sorunlardan kaçmak için beyinlerini uyuşturacak eylemlerde bulunabilirler. Uykusuzluk problemini ders notlarında düşüş veya düzenlerini bozma gibi başka semptomlar takip ediyorsa, endişe verici olabilir. Bu durumda çocuğunuzu depresyonun ele geçirmemesi için rehber öğretmeniyle görüşmeniz gerekebilir.”

Yazı: Daniel Marcelli

Çeviri: Hazal LOUZE