womann

ÜSTÜNÜZDEKİ ZIRHTAN SIYRILIN


Yazı: Ilios KOTSOU, Psikolog
Derleyen: Serra AKYÜZ

İnsan sosyal bir varlık olduğu için hepimiz başkalarına ihtiyaç duyarız. Örneğin, çocuklar aileleri olmadan yaşamlarını ne kadar zor sürdürür düşünsenize. Duygusal bağlar huzur ve dengemizin temel taşıdır. Başkaları tarafından kabul görmek, bir gruba dahil olmak çok önemlidir. O kadar ki kendimizi dışlanmış hissettiğimiz zamanki beyin aktivitelerimiz, fiziksel acı hissettiğimizdekiyle aynıdır. Birçoğumuz bu acıdan korunmak için aldırmazlık veya saldırganlık gibi zırhlar geliştiririz. Ama ne yazık ki bu bir çözüm değildir, tam aksine ilişkilerimizi olumsuz etkiler.

EV ÖDEVİ

Hassas noktalarınız olabileceğini unutmadan ama sosyal zekânızdan da ödün vermeyecek şekilde davranın. Kendinize şu soruları sorun: “Zayıf noktalarım neler?”, “Bunlara nasıl ilgi ve özen gösterebilirim?”. Hassasiyetlerimizi kabul etmek bizi diğer insanlarla yakınlaştırır. Saklayacak bir şeyimiz olmadığında, artık ifşa olmaktan da korkmayız. Eleştirileri, savunmaya geçmeden ve karşımızdakinin verdiği mesajdan gereken dersi çıkararak karşılayabiliriz. Zayıf noktalarımızla yüzleşirsek, imajımızı koruma kaygısıyla tüm enerjimizi harcamak yerine onu bizim için önemli olan şeyleri keşfetmek için kullanmaya başlarız. Bu şekilde ilişkilerimizde daha doğal, daha kendimiz gibi olabiliriz.

PAYLAŞIM
Fırat, 32 yaşında, web geliştiricisi
“Ben, ‘Güçlü ol’ öğüdüyle yetiştirilmiş bir insanım. Uzunca bir süre hiçbir kuvvetin sarsamayacağı bir savaşçı imajının arkasına gizlendim. Bu alıştırmayı yapmak benim için kolay olmadı, çünkü içimi açmak, yara alma riskini de beraberinde getiriyordu. Ama zırhımı çıkarmayı başardığımda artık bana yöneltilen eleştirileri açık görüşlü bir şekilde karşılayabilmeye başladım. Beni eleştirenlerin haklı olabileceğini gördüm; hatasız olmadığımı ve ihtiyaç duyduğumda yardım istemem gerektiğini anladım. İlişkilerim artık daha zengin, daha derin.”

 

 

Bir cevap yazın