uretken-insanlar-neleri-farkli-yapiyor

Üretken İnsanlar Neleri Farklı Yapıyor?

Üretken insanları şaşkınlıkla seyrediyoruz: onlar fazlasıyla çalışkan, zeki ve bizlerden çok daha farklı bir bakış açısına sahip. Bu özelliklerin hepsine bizlerde sahip olmak istiyoruz ama yöntemler konusunda biraz sıkıntı çekebiliyoruz. Aslında üretkenlik, seri ve sıkı çalışmanın çok daha ötesinde bir durum.

Üretken insanların başarılarının sırrı nelerdir?

1. Kim olduklarını ve kim olmak istedikleri biliyorlar

Çok çalışmanın sonucunda başarının kaçınılmaz olacağını hepimiz biliyoruz. İşe en baştan başlıyoruz, kendimizi sıkı bir çalışmaya alıyoruz, rekabet ediyoruz, kırılıyoruz, kendimizden şüphe duyuyoruz… Başarının sembolü olarak da daha fazla para kazanmak istiyoruz, bize hayran hayran bakacak gözler arıyoruz veya ödüller istiyoruz.

Üretken insanlar bu tuzakları başarıyla atlatıyor. Onlar kendilerini tamamen kabul ediyor ve dinliyorlar. Benlik saygılarından başka hiçbir şeyin önemli olmadığının bilincindeler. Yaptıkları şeyin benzersiz olduğunun farkındalar ve bu nedenle de başka insanlarla rekabet içine girmeyi önemsiz buluyorlar.

2. Amaçlarını biliyorlar

Birçoğumuz gizli veya açık bir biçimde bizlere sihirli bir değneğin dokunacağını ve hayatımızın tamamen değişeceğini umuyoruz veya istiyoruz. Tabii bunun bir hayal olduğunun da bilincindeyiz. Ama hayatımızın yüksek bir konumda olabilmesi için çok para diliyor, şöhret basamaklarını tırmanmak istiyor veya en iyi şirkette en iyi pozisyonda çalışmak için uğraşıyoruz.

Oysaki üretken kişilerin idealleri, olmak istedikleri ve varmak istedikleri nokta bellidir. Daha fazlasının veya azının onlar için bir önemi yok. Verimli olmak onları yeterince tatmin ediyor. Bu nedenle de sakin ve emin adımlarla ilerleyebiliyorlar.

3. Sadece kendi düşüncelerini önemsiyorlar

Diğer insanların ne yaptığını, nereye gittiğini, kimlerle takıldığını veya hangi işte ne kadar başarılı olduğunu sebepsiz bir şekilde takip ediyoruz. Onları rol model olarak alıyoruz ve kendi hayatlarımızı da tamamen onların yaşantılarıyla aynı noktaya getirmeye çalışıyoruz. Peki, gerçekten yaşamımızda gelmek istediğimiz nokta bir diğerinin yaşantısı mı?

Üretken insanlar başkalarının başarılarıyla kendilerini kıyaslamazlar. Böyle bir gözetlemenin onları, kendi işlerinden uzaklaştıracağına inanırlar – ki bu konuda da haksız sayılmazlar.

4. İnsanların kendileri hakkındaki düşüncelerini önemsemiyorlar

Toplum korkusu, üretkenliğin en büyük düşmanlarından biri olabilir. Ve ne yazık ki bizler etrafımızdaki birçok sese kulak veriyoruz: ailemiz, arkadaşlarımız, öğretmenlerimiz, patronumuz…

Üretken insanlar ise diğer sesleri asla duymuyorlar. Sadece kendi işlerine bakıyor ve kendi seslerini dinliyor.

5. İnsanları önemsiyorlar

Her ne kadar başkalarının görüşleriyle, düşünceleriyle veya davranışlarıyla ilgilenmiyor olsalar da onlar insanlık adına fayda sağlayacak şeyler yapmak istiyorlar. Alışılmadık derecede empati becerileri yüksektir ve başkalarına yardım etmek için de uğraşırlar.

6. Beklemeyi reddediyorlar

“Doğru zamanın geleceğinden eminim, şu an elimden bir şey yapmak gelmiyor, istediğim şey bana gelecek…” Bu cümlelerle tüm rüyalarımızı erteliyoruz. Yeterli zamana, paraya veya elimizden tutacak birilerinin olmadığına kendimizi inandırıyoruz. Ancak üreten ve sürekli çalışan insanların bu bahanelere ihtiyaçları yok. Onlar en başında kendilerine inanmayı asala bırakmıyorlar. Kedilerine olan güvenleri ve inançları tamdır.

7. Yardım istemekten çekinmiyorlar

Cesaret ve güven, üretken insanların doğasında var gibi. Bu nedenle de başkalarından destek veya yardım almaktan çekinmiyorlar; ihtiyaçlarını açık bir şekilde dile getirebiliyorlar.

Motive olmaya ihtiyaç duyduğunuz anlarda, bu muhteşem sözleri kendinize tekrar tekrar hatırlatmayı deneyin.

 “Başarılı insanlar, tüm fiziksel ve zihinsel kaynaklarını bir hedef üzerinde nasıl seferber edeceklerini bilen kişilerdir.” Anthony Robbins, yazar

“Bu dünyada ilerleme kaydedenler, adım adım gitmeye konsantre olmuş kişilerdir.” Og Mandino, yazar

“Mutluluğun anahtarı hayallere sahip olmaktır; başarının anahtarı onları gerçekleştirmektir.” James Allen, yazar

“Yolunuza devam edin ve hata yapın. Yapabildiğiniz kadar yapın; çünkü başarıyı bu yol üzerinde bulacaksınız.” Thomas J. Watson, iş insanı

“Başarılı olmak için, kendi kararlılığınızın diğer her şeyden daha önemli olduğunu hiçbir zaman unutmayın.” Abraham Lincoln, Amerikalı siyasetçi

“İnsan bilinçli olarak düşünebildiği, güvenle beklediği ve mümkün olduğuna inandığı her şeyi yapabilir. Evren sınır koymaz; biz inançlarımızla sınırlarız kendimizi.” Jack E. Addington, yazar

 

 

Önceki Yazılar

Saç Dökülmesinin Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Sonraki Yazılar

İletişim: Hangi Alanda Güçlüsünüz?