uc-soruda-aldatilma-travmasi-ve-sonrasi

ÜÇ SORUDA ALDATILMA TRAVMASI VE SONRASI

 

 

Uzman psikolog Özge Altan Aytun, aldatılmaya dair sorularımızı yanıtladı.

Partnerimizin başka bir ilişkisi olduğunu öğrenmek her zaman bir şok yaratır. Ancak bu şokun etkisi, tek gecelik bir ilişki veya kronik sadakatsizliğe göre değişebilir mi?

Aldatma konusunda her durum kendine özeldir. Yaşanan şok, durumun farklılığından çok, kişinin yaşadıklarına atfettiği anlamla değişir. ‘Basit bir mesajlaşmayı partnerim çok büyütüyor’ gibi ifadeleri sık duyarız. İlişki anlaşmasına zarar gelmesi ve aldatılmış hissetmek bu gibi durumlarda da mümkündür. İlişkinin tekrar güvenli bir yere dönüşmesi uzun zaman alabilir. Bu durumu tekrar yaşamak ise ilişkiyi bitiren bir şeydir. Kişi aldatıldıktan sonra, partnerine tekrar güvenip ilişkiyi toparlayabilir. İkinci bir şans mümkün olabilir. Ancak tekrar aldatılırsa, üçüncü şans pek söz konusu değildir.

Aldatılmak kimliğimize neden zarar verir?

Aldatılmak, duygusal iyilik halinin tehdit edilmesine, ilişkide güvende olma hissinin kaybına ve travma sonrası stres bozukluğuna sebep olur. Aldatılan eşin yaşadığı bir travmadır ve ilk etapta aşırı tetikte olma hali, gece kâbusları ve geçmişe dönüş gibi belirtiler sıklıkla görülebilir. Üzüntü, öfke, şok ve çaresizlik duyguları yaşanır. Aldatılan kişi sıklıkla yetersiz hisseder ve partnerinin niye onun yerine başkasını seçtiğine odaklanır. İlişkiyle ilgili zihninde yarattığı kurgu ve partnerinin imajı yerle bir olmuştur. O kişi, tanıdığını sandığı kişi değildir artık. İyileşme süreci tıpkı bir travmada olduğu gibi iniş çıkışlarla dolu, meşakkatli ve zaman alıcıdır.

Sadakatsizliğin uyandırdığı yaralarla nasıl başa çıkılabilir?

Aldatılmanın ardından kişinin kendi duygularıyla iletişime geçmesi son derece zordur. Zaman geçtikçe durumla ilgili konuşmak yaşanan acıyı tetikler. Kişi bunu bir patlama gibi dışa vurabilir ya da içinde bastırması daha fazla depresif hissetmesine yol açabilir. İhtiyacı duyulmaktır; üzüntüsünü, korkularını ve hatta öfkesini paylaştığında anlaşılmaktır. Zihninde aldatmayla ilgili oluşan soruların yanıtlarını alabilmelidir. Şüphesiz, aldatan partnerin pişmanlığını pek çok şekilde göstermesi ve sorumluluğu alması, partnerinin duygularını anlaması, şu anda ve gelecekte ona karşı açık bir kitap gibi şeffaf olması, partnerinin ihtiyacına yönelik değişiklikleri yapması bu yaraları sarmaya yardımcı olabilir.

 

 

Etiketler:
Önceki Yazılar

KİTAP ÖNERİSİ: AĞAÇTAKİ KRAL

Sonraki Yazılar

SİGARAYI BIRAKMANIZA YARDIMCI OLACAK ÇÖZÜMLER