uc-adimda-yemek-israfindan-kacinin

Üç Adımda Yemek İsrafından Kaçının

Evde yemek yediğimiz zaman daha az savurgan olduğumuza dair bir inancımız var.  Ancak COVID-19 sebebiyle fiziksel mesafemizi korumak için evde geçirdiğimiz bu süreçte satın alma ve yemek yapma alışkanlıklarımız farklılaşmış olabilir. Buzdolabımızdakileri daha akıllıca kullanmak için üç önerimizden faydalanabilirsiniz.

Kendi Yemeklerinizi Yapın

Günlük hayatın koşuşturması bizleri çoğunlukla yemek yapmaktan ziyade hazır tüketmeye itiyor. Endüstriyel diye adlandırabileceğimiz bu yemekler karbon ayak izi, yağ, tuz, koruyucu içerme açısından yoğun oluyorlar. Gezegene kendi kendimize yemek yapmaktan daha pahalıya mal oluyorlar.

Restoranların kapılarını kapadığı bugünlerde eve sipariş vermeye daha çok yönelebilirsiniz ancak bu durumda da ambalaj atığı çok fazla oluyor ve sağlığımız açısından risk oluşturuyor.

Eğer bugünlerde zamanınız varsa en iyi çözüm kendi yemeklerinikendiniz yapmanız. Zaten dijital ortamda yapılan araştırmalar, arama motorlarında en çok öne çıkan sorgulamalardan birinin yemek tarifleri olduğunu gösteriyor. Bu iyiye işaret! Alışveriş yaparken seçtiğiniz sebzelerin ve meyvelerin mevsime uygun olduğundan emin olun. Satın aldığınız besinlerinçöpe gitmemesi için yapmanız gereken en önemli şey ihtiyacınız olandan fazlasını almamak.

Miktarı Ayarlayın

Bu dönemde marketlerde birçok reyonun boş olduğunu görüyoruz. İnsanlar stok yapma eğiliminde oldukları için gereğinden fazla ürün satın aldılar.

Yiyeceklerin boşa gitmesini engellemek için en azından iki üç günlük menüler hazırlayabilirsiniz. Böylece tutarlı alışveriş yapabilir, kullanmayacağımız şeyler almayız. Üstelik  her gün ne pişirsem diye düşünerek zaman da kaybetmezsiniz.

Listeyi oluşturmadan önce buzdolabınıza ve dolaplarınıza bakmayı ihmal etmeyin. Özellikle son kullanma tarihi yaklaşanürünleri öncelikli tüketmeye çalışın.

Yemek yapacağınız zaman evdeki kişi sayısına uygun yemekler yapmaya çalışın böylece gerekmeyen miktarlarda yemek yapmamış olursunuz.

Bir ürünü almadan önce ihtiyacınız olup olmadığından emin olun. Bazı şeyleri evde kendiniz de yapabilirsiniz. İnternette bu konuda bir sürü yeni fikir var.

Kalan Şeyleri Değerlendirin

Tüm çabalarımıza rağmen bazen yaptığımız yemekler artabilir. Masada dört beş kişiyken bir kasepilavı ne yapabiliriz? Bu şekilde düşünmek bizi yaratıcılığa itiyor! Eğer yapacak bir şeyler bulamazsanız internette size yardımcı olacak birçok yeni tarif bulabilirsiniz.

En önemli risk yemeklerin kalanını buzdolabında unutmak ve onları bozmak. Bu sebeple hızlıca kalan yemeklerle bir şey yapmak önemli. Fazla kalan yemekleri buzdolabına koyarken cam kaplar tercih etmek akıllıca olacaktır aksi halde gözümüzden kaçabilir ve onu değerlendirmeyi unutabiliriz.