duygusal ihmal

TÜRKİYE’DE BİRÇOK ÇOCUK DUYGUSAL İHMALDEN ETKİLENİYOR

Geleceğe Dokunan Anneler, ilk projelerini ‘duygusal ihmal’ konusuna dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak üzerine başlattı.

Phoca’nın kurucusu Aslı Özdemir’in liderliğindeki Geleceğe Dokunan Anneler proje ekibi, Türkiye’de duygusal ihmal konusunda gerçekleştirilen araştırmaların yetersizliğini göz önüne alarak, Hacettepe Üniversitesi işbirliği ile araştırma çalışmaları ve eğitimlere başladı. Bu eğitimin amacı ise annelere ve çocuklara sürdürülebilir fayda sağlamak. Dünya genelinde yapılan araştırmalar, çocuklukta yaşanan duygusal ihmalin sonuçlarının uzun dönemde hem çocuk hem toplum üzerinde derin yaralar açtığını gösteriyor.

Proje ekibi, “Kadın doğulmaz, kadın olunur” sözü kadar “kadın çocuk doğurmaz, toplumu doğurur” sözünü önemsiyor. Öncelikli olarak 0-6 yaş grubu çocuğa sahip annelerde duygusal ihmal konusunda farkındalık geliştirmek ve davranış değişikliği sağlayacak çalışmalar ile güçlü ve pozitif bir toplum yaratmayı amaçlıyor.

Projenin akademik ekibi tarafından oluşturulan eğitim programları eşliğinde, seminerlerine başlayan GEDA ekibi, ilk eğitiminde Ankara’da 50 anne ile bir araya geldi. İlerleyen dönemlerde Türkiye genelinde seminerlerine devam ederken, online destek sistemleri ile de tüm annelerin yanında olmayı hedefliyor.

 

 

Önceki Yazılar

YÜZ TEMİZLEME CİHAZINA GERÇEKTEN İHTİYACIMIZ VAR MI?

Sonraki Yazılar

KIŞ DEPREYONUNDAN KORUNMA YOLLARI