tirnaklar-yalan-soylemez

TIRNAKLAR YALAN SÖYLEMEZ

 

 


Tırnak üzerinde oluşan çizgilerin sebebi her zaman yaş değildir. Susuzluğun yanı sıra karaciğerde yolunda gitmeyen bir şeyler olduğunun da habercisidirler. Geleneksel Çin tıbbına göreyse bu lekeler, vücudun drenaj ihtiyacının ya da içsel bir öfkenin dışa yansımaları.

Neden kaynaklanıyor?

Kurumuş, kırılgan tırnaklar, tırnak yüzeyinde yatay veya dikey çizgiler, şişlikler… Çin tıbbına göre bu emareler, karaciğer tarafından yönetilen tendonların yoldan çıktığının göstergesi.

Geleneksel Çin tıbbı uzmanı Osteopat Geoffroy Kevorkoff, “Bu durum çoğunlukla karaciğerin çok yavaş çalıştığının ve dolayısıyla tırnakları eskisi gibi iyi besleyemediğinin göstergesidir” diyor ve ekliyor: “Kandaki asit fazlalığı iltihap oluşumuna yol açar, bu iltihaplar da tendon iltihapları, mide ağrıları, sindirim zorlukları ve yemeklerden sonra gelen yorgunlukla kendini gösterir.” Bu noktada, öfke ve anksiyetenin de boşaltım sistemiyle alakalı olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Nasıl iyileşir?

“Tırnak makası kullanmayı bırakın” diyor tırnak bakımı konusunda uzman olan Stephanie Duseval ve ekliyor: “İnce taneli, yumuşak törpüler tercih edin. Aynı zamanda nemlendirici etkisi olan baz ürünler kullanarak tırnaklarınızın ihtiyacı olan koruma ve bakımı sağlayabilirsiniz”. Geoffroy Kevorkoff da detoks kürü olarak, vücudun direncini artırıp karaciğerinizin tazelenmesine yardımcı olan desmodium bitkisinin özlerini içeren ampul veya kapsüllerden, üç hafta boyunca günde iki adet kullanmanızı tavsiye ediyor. Bunun dışında enginar, papatya ve karahindiba gibi bitkiler magnezyum dengesini sağlar ve dolaylı olarak anksiyeteyi azaltır. Çinko açısından zengin olan deniz ürünlerini de tüketmenizde fayda var.

Bakım zamanı

Tırnaklarınızı törpülerken yıpranmaması için yumuşak törpüleri tercih etmeye özen gösterin. Flormar, Cam Tırnak Törpüsü, A9,99
Oje sürmeden önce koruyucu baz kullanmak tırnak sağlığınızı korur. Kryolan, Nail Base Coat, A49
Kırılan ve güçsüz tırnaklar için güçlendirici bakım uygulayın. Sally Hansen, Diamond Strength, A56
Tırnaklarınız kadar tırnak etinizin de bakıma ihtiyacı olduğunu unutmayın. Burt’s Bees, Tırnak Eti Bakım Kremi, A48

 

 

 

Önceki Yazılar

CİNSELLİKTEN ÇOK ÇABUK SIKILIYORUZ!

Sonraki Yazılar

GÖRÜNENİN ARDINDA