tirnak-kirilmasi-neden-olur

Tırnak Kırılması Neden Olur?

Tırnaklarınızın da tıpkı cildiniz gibi bakıma ihtiyacı vardır. Tırnaklarınız sık sık kuruyor, pul pul dökülüyor veya kırılıyorsa bazı alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerekebilir.

1. Tırnak yeme

Stres, öfke veya çeşitli olumsuz ruh halleri bazı kişileri tırnak yemeye itebiliyor. Bu durum yalnızca tırnağınızı kırmakla kalmaz çeşitli enfeksiyonlara da yol açar.

Öneri: Tırnaklarınızı temiz ve kısa tuttuğunuzdan emin olun. Tırnaklarınızı her yemeye başladığınızda kendinizi engellemeye çalışın. Bu sorunun üstesinden tek başınıza gelemiyorsanız, tırnak yemenizi tetikleyen şeyin ne olduğunu bulabilmek adına destek almayı deneyebilirsiniz.

2. Demir eksikliği

Uzamayan, zayıf tırnaklara sahipseniz nedeni demir eksikliği olabilir.

Öneri: Öncelikle kan testi yaptırmak için bir doktora gitmenizi önerebiliriz. En azından tırnaklarınızdaki zayıflığın demir eksikliğinden mi yoksa başka bir nedenden mi kaynaklandığını daha net bir biçimde öğrenebilirsiniz. Ayrıca kırmızı et, ıspanak ve baklagiller demir açısından oldukça zengin besinlerdir. Gün içinde bu tür gıdalar tüketmeye özen gösterin.

3. B vitamini

Bir diğer neden de B vitamini eksikliği olabilir. B vitamini tırnak ve saçları beslemesiyle biliniyor.

Öneri: Yumurta, somon, sığır eti, tatlı patates ve badem gibi gıdalar tüketebilirsiniz.

4. El kremi

Ellerinizi her yıkamadan sonra tekrar nemlendirmeniz gerekir. Su, cildin kurumasına sebep olabiliyor. Ayrıca tırnakların kuruyup, çatlamasına da neden olabiliyor.

Öneri: Ellerinizi gün içinde sık sık nemlendirdiğinizden emin olun.

5. Oje kullanımına dikkat

Tüm tırnak cilaları, tırnak plağından nemi alan ve kurutan bir yapıya sahiptir ve bu kurutma etkisi oje tırnağınızda kaldığı sürece devam eder.

Öneri: Ojelerinizi çok uzun süre tırnağınızda tutmamaya çalışın. Ayrıca yeni bir oje sürmeden önce tırnaklarınızın kendine gelebilmesi için birkaç günlük zaman tanıyın.

 

 

Önceki Yazılar

Minnettarlığın Önemi

Sonraki Yazılar

Hayal Etmenin Gücü