teknolojik-mudahale-8-meditasyon-uygulamasi (6)

8 Meditasyon Uygulaması

Akıllı telefonların nimetlerinden yararlanma zamanı! Hayatın yoğun temposu içinde zihninizi sakinleştirmek ve dinlendirmek için bu uygulamalardan faydalanabilirsiniz.

Attığımız adımı hesaplamadan alışveriş listesiyi yapmaya, bütçe planlamadan zaman yönetimine artık mobil uygulamalar hayatımızı kolaylaştırmanın ötesine geçip bizi neredeyse yönetiyor. Başımızı telefondan kaldırmak ve anda olmak için çokça efor sarf ettiğimiz kesin, ancak şehir hayatının stresinden, gündelik sıkıntılardan ve bitkin ruh halinden kurtulmak için akıllı telefon uygulamalarından yardım alabiliriz. Kendinize iyi gelecek yöntemleri keşfetme niyetindeyseniz, meditasyon için yeterli zaman bulamıyor veya nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, önerdiğimiz uygulamalardan birini veya birkaçını deneyerek hayatınızı güzelleştirebilirsiniz.

  1. BreatheSync

Stresli olduğunuzda kalbinizle nefes alışverişinizin senkronizasyonu bozulur. BreatheSync uygulaması, bu senkronizasyonu hızlıca sağlayarak rahatlamanızı ve düşüncelerinizin berraklaşmasını sağlıyor. iPhone için geliştirilen bu uygulamayı kullanmak ise oldukça basit. Telefonunun kamera lensinin üstüne parmağınızı yerleştirip nabzınızı öncelikle ölçüyorsunuz. Ardından da uygulama kalp ritminize göre nefes alış verişinizi dengelemek için sizi yönlendiriyor. Odaklanmayı sağlayan ve kolayca rahatlamanızı sağlayan ilk bilinçli farkındalık uygulaması olma özelliği de taşıyor.       

2. Storytel

Çocukken annenizin anlattığı masalları dinleyerek daldığınız uykuların huzurunu hatırlıyor musunuz? Rehberli meditasyonların, sakinlik ve farkındalık alıştırmalarının yanı sıra günün stresini üstünüzden atmak ve rahat bir uykuya geçiş için çok yönlü bir uygulama olan Storytel, yerli ve yabancı onlarca kitabı seslendirme sanatçılarının, hatta bazen yazarların anlatımıyla kulaklığınıza taşıyor. Roman, öykü gibi kurgu kitapların yanı sıra çok sayıda kişisel gelişim eseri de uygulamada yer alıyor. İşe gidip gelirken, yemek hazırlarken veya kitap okunamayan her yerde istediğiniz kitabı dinleyebileceğiniz gibi, zaman ayarlı uyku modunu açıp anne evinin dinginliğinde uykuya dalabilirsiniz. Uygulama hem iOS hem de Android işletim sistemleri ve masaüstü kullanımı için uygun.

3. Meditasyon

Biricik Türkçe meditasyon uygulaması olan Meditasyon, günde beş dakikadan başlayan farkındalık egzersizleriyle bedeninizi ve duygularınızı tanımanızı, stresinizi yönetmenizi, endişenizi azaltmanızı ve uyku problemlerini çözmenizi sağlıyor. Farklı başlıklar altında egzersizler içeren uygulamada, beden, nefes, farkındalık, stresi rahatlatmak, özgüven, odaklanma gibi seçenekler mevcut. Uygulama hem iOS hem de Android işletim sistemleriyle uyumlu.

4. Headspace

Daha sağlıklı, daha mutlu olmanızı ve geceleri iyi bir uyku çekip güne dinlenmiş olarak başlamanızı sağlayan Headspace uygulaması için günde birkaç dakikanızı ayırmanız yeterli. Meditasyon, stres seviyenizi azaltır, odaklanmanızı güçlendirir ve daha iyi uyumanızı sağlar. Meditasyon ve bilinçli farkındalığı odağına alan bu uygulama, meditasyonu hayatının bir parçası haline getirmek isteyenler için pratik uygulamalar içeriyor ve kullanımı çok kolay. Headspace uygulaması hem iOS hem de Android işletim sistemlerinde bulunuyor.

5. Stop, Breathe & Think

Kendinizi sık sık yorgun, gergin ve canı sıkkın hissediyorsanız, bu uygulamadan faydalanmak size kendinizi daha iyi hissettirebilir. Stop, Breathe & Think uygulaması meditasyon koçları tarafından sıklıkla tavsiye edilen bir uygulama. 10 saniye içinde nasıl daha sağlıklı bir kafa yapısına ve güçlü bir duygusal akışa ulaşabileceğinizi gösteren uygulamada 30’a yakın ücretsiz seans imkânı bulunuyor. Uygulama iOS ve Android işletim sistemleriyle uyumlu.

6. Simple Habit

Yoğun tempolu hayatın hızı bizi yıpratırken, çoğu zaman bu mutsuzluğu telafi edecek bilinçli farkındalık egzersizlerini uygulayacak vakit de bulamıyoruz ve bu kısırdöngü durmadan sürüp gidiyor. Döngüyü kırmak ve kısa zaman aralıklarında kendinizi iyi hissetmek için günde beş dakikalık gevşeme egzersizleri içeren Simple Habit uygulamasını deneyebilirsiniz.

7. Mandala Boyama

Terapötik etkileri olan mandala boyama kitaplarının tadını çıkaranlardansanız, bu dijital versiyonu çok seveceksiniz. Mandala evrenin sonsuzluğunu temsil eder ve bu uygulamayı kullanarak endişelerinizi geride bırakacağınız bir akış durumuna geçmenizi sağlar. Bir desen seçin ve her bölümü renklendirmek için ekranda yakınlaştırın. Ofiste geçen zorlu ve uzun bir günün ardından rahatlamak için basit bir yol.

8. Aura

Stresinizi ve düşüncelerinizi kontrol altında tutmayı ister miydiniz? Aura, meditasyon alışkanlığı geliştirmenizde kolaylık sağlayan bir uygulama. Üç dakikalık meditasyonlar ile stresi azaltmak ve mutluluğu artırmak için tasarlanmış. Kişiselleştirilmiş bilinçli farkındalık meditasyon egzersizleri içeren uygulama, duygularınızı izleyerek ruh hali profilinizi çıkartıyor. Her iki işletim sistemiyle de uyumlu.

Hazırlayan: Hüma Kaya

 

 

Önceki Yazılar

Altı Yöntemle Stresle Başa Çıkın

Sonraki Yazılar

Duygusal Yeme İsteği Nasıl Durdurulur?