tatli-ihtiyacinizi-giderecek-besinler (3)

Tatlı İhtiyacınızı Giderecek Besinler

Tatlı krizi herkes tarafından sıkça yaşanıyor: kadınların %98’i, erkeklerin ise %68’i bu sorunu yaşayabiliyor. Tatlı krizine giren kişiler, şekerli şeyler yiyebilmek için ciddi bir dürtü hissederler ve kendilerini kontrol etmekte zorlanabilirler. Bu sorun, aşırı yeme ve kilo alma gibi can sıkıcı durumları oluşturmaya neden oluyor. Neyse ki tatlı krizlerinizi giderebileceğiniz birçok besin var.

1. Meyveler

Birçok kişi tatlı ihtiyacı hissettiğinde, çikolata gibi yüksek yağlı yiyecekleri tercih eder. Bu ürünler kilo alımı, akne, siyah nokta oluşumu gibi problemlere neden olabilir. Tatlı ihtiyacı hissettiğini zamanlarda meyve yemenizi önerebiliriz.

Şeker ihtiyacınızı mango ve üzüm gibi meyvelerle giderebilirsiniz.

2. Bitter Çikolata

Bitter çikolata tatlı ihtiyacınızı anında kesecektir. İçeriğinde %70’e yakın kakao bulunduran bu çikolata, sağlık açısından da oldukça faydalı. Tabii ki “her şeyin fazlası zarar” mantığıyla yola çıkın ve yiyeceğiniz miktarı bir iki parçayla sınırlandırın.

3. Atıştırmalık Bar

Bu tür atıştırmalıklarda ürünün içeriğine bakmanız çok önemli, çünkü bazıları yüksek oranda şeker ve yağ bulundurabiliyor. Yulaf ve kurutulmuş meyvelerden yapılmış barları tercih edebilirsiniz. Bu tür gıdalar lif akımında da zengindir.

4. Şekersiz Sakız

Sakız, şeker ihtiyacınızı gidermek için muhteşem bir çözüm olabilir. Evet, sakız ve nane şekerlerinin içinde yapay tatlandırıcılar var ama minimum miktarda kalori içerir ve şekersizdir. Ayrıca açlık hissini bastırdığı da söyleniyor.

5. Baklagiller

Mercimek, fasulye ve nohut gibi baklagiller yüksek oranda lif ve protein kaynağıdır. Baklagiller aynı zamanda tok tutmasıyla da biliniyor. Bu, açlıkla birleşen tatlı krizlerinin engellenebileceği anlamana geliyor.

6. Tatlı Patates

Hem besleyici hem tatlı hem de doyurucu muhteşem bir besinle tanışmak ister isiniz? Tatlı patates karbonhidrat, lif, A vitamini, C vitamini ve potasyum gibi birçok vitamin ve mineral içeriyor.

7. Kuru Erik

Lif bakımından zengin bu yiyecek tatlı ihtiyacınızı tamamen giderebilir. Ayrıca kabızlık gibi sorunların da ortadan kalkmasına yardımcı oluyor.

 

 

Önceki Yazılar

Fotoğrafın Hikayesi: Küçük Kadınlar

Sonraki Yazılar

Eski Sevgilinizi Nasıl Hatırlıyorsunuz?