tekno-ana

TATİLDE SOSYAL MEDYA DETOKSU YAPIYOR MUYUZ?


Derleyen: Buğra LEVENT

Bir seyahat sitesi, tatile giden kişilerin sosyal medya kullanımı üzerine bir araştırma yaptı. Bu araştırmaya göre, tatil sırasında en çok fotoğraf paylaşan ikinci ülkeyiz. Ancak kafamızın rahatlaması için haberleri okumaktan bir süreliğine de olsa vazgeçiyoruz.

Verilere göre, Türklerin yarısından fazlası (%64) tatil sırasında fotoğraf paylaşmadan duramıyor. Elde edilen bu sonuç, aslına bakarsanız her şeyden uzaklaşmak için gittiğimiz tatillerde, dilediğimiz gibi bir kaçamak yapamadığımızı gösteriyor. Deneyimlediklerimizi başkalarıyla paylaşmak isterken, anın tadını çıkaramıyoruz. Özellikle o dönem ‘hit’ olarak kabul gören bir destinasyona gittiysek, buradan kareler paylaşmak bize geçici bir mutluluk verse de; tatil dönüşü gözden kaçırdığımız şeylerin olduğunu fark edebiliyoruz. Tatildeyken telefon ve tabletleriyle vedalaşanlar ise yüzde 11’lik kesimi oluşturuyor.

Peki, tatilde iş hayatından uzak durabiliyor muyuz? Araştırmaya göre %57’imiz iş ile ilgili aramaları yanıtlamaya devam ediyor. Söz konusu mailler olduğunda ise bu oran yüzde 68’lere çıkıyor. Tatildeyken iş hayatı konusunda 18-22 yaş aralığındaki Z kuşağı gençleri hayli aktif. Bu yaş grubundaki gençlerin sadece yüzde 36’sı iş görüşmelerine ara verirken, mailleri yanıtlama söz konusu olduğunda bu oran yüzde 27’ye düşüyor. Tatilde iş ile ilgili konulara mola vermeyi en çok tercih edenler ise 23-35 grubundakiler.

TEKNOLOJİDEN KOPAMIYORUZ

Tatildeyken mobil cihazlarımızı kapatmak konusunda cesur olmadığımız aşikar. Türklerin yalnızca onda biri, “Tatil boyunca hiçbir şey görmek istemiyorum” diyerek cihazlarını tamamen kapatıyor. Cinsiyetler açısından incelendiğinde, erkekler bu alanda kadınlara göre daha başarılı. Kadınların yüzde 7’si tatilde iletişim araçlarını kapattıklarını belirtirken, Türk erkekleri arasında bu oran ikiye katlanıyor (%15).

TATİLDE HABER OKUMAK MI? ASLA!

Gündem tatsız ve haliyle biz de bundan etkileniyoruz. Sosyal medya kullanımına son hız devam etsek ve iş hayatımız yüzünden telefonumuzu elimizden bırakamasak da, tatildeyken haberleri okumaktan kaçınıyoruz. Zira haber detoksu konusunda yüzde 26’yla dünyada ikinci sıradayız. Verilere göre her dört Türk’ten biri ”Tatilde kafa dinlemek ve rahatlamak için ne yapıyorsunuz?” sorusuna “Haberleri takip etmiyorum” şeklinde yanıt veriyor.

 

 

Önceki Yazılar

KENDİNİZDEN ÇOK DAHA GENÇ BİR ERKEKLE BİRLİKTE OLMAK

Sonraki Yazılar

KAHKAHA YOGASI İLE TANIŞIN

Bir cevap yazın