tatil1

TATİL DÖNÜŞÜ CAN SIKINTISI YAŞAYANLAR BURADA MI?


Bayram tatili bitti, sonbahar da kapıda. Peki, yaz boyunca yaptığımız kaçamak tatiller sonbaharı mutlu karşılamamız için yeter mi? Bir tatil sitesinin araştırması tam tersini söylüyor. Verilere göre Türklerin yüzde 64’ü tatil dönüşü can sıkıntısı ve mutsuzluk yaşıyor.

Derleyen: Buğra LEVENT

Tatil denince akla sorumlulukları bir süre rafa kaldırıp dinlenmek gelse de, araştırmaya göre yaklaşık olarak her üç kişiden ikisi, tatil dönüşü mutsuz oluyor. Diğer çarpıcı sonuçlara da bir göz atalım…

KADINLAR DAHA MUTSUZ OLUYOR

Tatili bırakıp, sorumluluklarla dolu günlük hayata geri dönmenin kolay olmadığı yadsınamaz bir gerçek. Türklerin yüzde 64’ü tatil dönüşü kendilerini mutsuz hissediyor. Bu konuda kadınlar (yüzde 68) erkeklerden bir adım önde yer alıyor (yüzde 60). Yaş dağılımına baktığımızda ise tatil bittiği için en mutsuz olan yaş grubunun yüzde 68’le 23-35 yaş grubundakiler olduğu görülüyor. Diğer yandan yaş arttıkça can sıkıntısı yaşama oranı da düşüyor. 36-55 yaş grubundakilerin yüzde 62’si tatil dönüşü kendini mutsuz hissettiğini söylerken bu oran 56-65 yaş grubunda yüzde 57’ye iniyor.

TATİL DÖNÜŞÜ MUTSUZLUĞUNDA DÜNYA ÜÇÜNCÜLÜĞÜ! 

Dünya geneline baktığımızda ise tatil dönüşü kendini en mutsuz hisseden ülke, yüzde 67 ile Polonya. Polonya’yı yüzde 65’le İngilizler takip ediyor. Türkler ise yüzde 64’le bu konuda dünya üçüncüsü konumunda. Türkiye’yi yüzde 61 ile İspanya ve yüzde 60 ile Fransa takip ediyor. Tatil dönüşü sendromunu en az yaşayan ülke ise yüzde 22’yle Çin.

SENDROMU NASIL ATLATALIM? 

Peki, bu durumu atlatmak için en sık başvurduğumuz yöntemler hangileri ne? Verilere göre Türklerin neredeyse üçte biri dönüş gününü takip eden bir ya da iki gün için izin alıp, aile veya arkadaşlar ile vakit geçirmeyi tercih ediyor. Sendromu atlatmak için kullandığımız bir diğer yöntem ise yüzde 23’ümüzün tercih ettiği kendine zaman ayırma yöntemi. Diğer yandan kadınların yüzde 20’si, erkeklerinse yüzde 17’si tatil dönüşü sağlıklı beslendiklerinde kendilerini daha iyi hissettiklerini belirtiyor. Türklerin yüzde 16’sı ise bu sendromu bir sonraki tatilini planlamaya başlayarak atlatıyor.

 

 

Önceki Yazılar

TAKINTILI AŞK GERÇEKLERİ

Sonraki Yazılar

MÜZİĞİN RİTMİ SÜRÜCÜYÜ ETKİLİYOR

Bir cevap yazın