break

TAKİP ETMEK YA DA ETMEMEK… ESKİ SEVGİLİMİ FACEBOOK’TAN EKLESEM Mİ?


Sosyal medyayı en aktif şekilde kullanan bizlerin en sevdiği mecranın başında Facebook geliyor. Haliyle hayatımızın önemli bir parçası olan Facebook, ilişkileri duyurma yeri olduğu gibi ayrıldığınızı bildirme yeri de artık. Ayrılık acısı çok sancılı bir süreç olsa da normal koşullarda kişiler ayrılıklardan yaklaşık altı ay sonra daha rahatlamaya başlıyor. Altı ay sonra ayrılığın ilk gününe göre öfke azalır. Ancak üzüntü ve sorgulamalar devam ederken, internet çağında Facebook bu iyileşmeyi geciktiriyor. 2012 yılında Birleşik Krallık’taki bir üniversitede yapılan araştırma, Facebook’ta eski sevgiliyi gizliden gizliye takip etmenin kişilerin iyileşme sürecini zorlaştırdığını ortaya koymuştu. Hele ki eski sevgili, kişinin kendisinden daha iyi durumdaysa bu durum yangını daha da körüklüyor.

Peki, eski sevgiliniz size Facebook’tan arkadaşlık gönderirse kabul eder misiniz? Ederseniz nasıl hissedersiniz? 2015 yılında Tayvan’daki Ming Chuan Üniversitesi’nde eski partnerlerinden Facebook’ta arkadaşlık teklifi alanların neler hissettiklerine dair 202 öğrenci üzerinde bir araştırma yapılmış. Bu araştırmanın sonucunda eski sevgililerinden gelen arkadaşlık teklifini kabul edenler, bu teklifi kabul etmeyenlere göre daha depresif hissetmiş. Çünkü kişiler eski partnerlerini ekleyince, nerelere gidip kimlerle eğlendiğine takıntılı şekilde bakmaya başlıyor. Hele ki eski sevgilinizin yeni bir sevgilisi varsa bu durum daha da yıkıcı hale geliyor. Bunun yanı sıra hem bu çalışmada hem de başka bir çalışmada erkeklerin kadınlara göre daha çok depresif olduğu gözlemlenmiş. Bu durum kadınların çevresindekilerden yardım isteme konusunda erkeklere göre daha rahat olmasından kaynaklanıyor olabilir. Bunların yanı sıra araştırmada, eski sevgilileriyle olan ilişkilerini önemli bulanların, “Eski ilişkim çok da önemli değil” diyenlere göre daha kaygılı oldukları ortaya çıkmış. Bunun sebebi de kişilerin sürekli bir kıyaslama ve kıskançlık sarmalında oluşuna bağlanmış.

Uzmanlara göre ayrılık sonrası hâlâ iletişimde olup olmamanızı etkileyen bir başka etmen ise eski sevgilinizle ayrılma şekliniz ve karakteriniz. Şayet eski defterleri kapatmadıysanız, çok kötü ayrıldıysanız ya da kavga gürültü yaşadıysanız, arkadaş olarak eklemek size kesinlikle iyi gelmeyecektir. Özellikle kıskanç ve depresyona meyilli biriyseniz, eski sevgilinizi eklemeyin, hatta gizliden gizliye ne yapıp ettiğini takip bile etmeyin. Çünkü bu durum size iyi gelmediği gibi zarar da verecektir. Kaygınız ve mutsuzluğunuz artabilir, kendinize olan güveniniz azalabilir.

Ayrılık sonrası arkadaş kalınabileceğine örnek istisnai çiftler de var. Bu çiftler genelde boşandıkları halde hâlâ arkadaş kalabilir, çirkinleşmez, birbirleri hakkında saygı sınırını aşan kötü şeyler söylemezler. Yani aşkı tüketmiş ama sevgi ve saygıyı tüketmemiş çiftler. Dolayısıyla birbirlerini iğnelemeden, yargılamadan boşanma sonrası da hayatlarına girecek insanları kabullenip onların mutluluklarına ortak olabiliyorlar. Eğer siz de böyle bir çiftseniz tabii ki eski sevgilinizi eklemenizde sakınca yok.

– Ceylan Özdem, Psikolog, Brüksel Vrije Üniversitesi’nde öğretim görevlisi

 

 

Önceki Yazılar

CİNSEL TERAPİ

Sonraki Yazılar

“OĞLUM OTİSTİK VE İSTEYEBİLECEĞİNİZ EN İYİ KOŞU ARKADAŞI”

Bir cevap yazın