surekli-asik-olanlar-ne-yapmali

SÜREKLİ AŞIK OLANLAR NE YAPMALI?

 

 

Aşk arayışının sebebini sorgulayın

Psikanaliz sayesinde birçok kişi “daima âşık” davranışlarının sebebini çocukluğunda bulabiliyor. Diğerleri ise duygularını böylesine coşkulu yaşamayı bırakabiliyor, çünkü aslında sevdikleri şeyin aşkın ateşi ve onun verdiği mutluluk hissi olduğunu yine psikanaliz sayesinde keşfediyor. Bunun için, kendinize şu soruları sorun: Karşımdakinden beklentim nedir? Aşkta aradığım nedir? Bu halden çıkmaya gönüllü müyüm?

Gerçek aşkın farkına varın

Sevmek, karşımızdaki kişiyi kendi bireyselliğinde tanımayı istemektir. O, duygusal fantezilerimizi tatmin edeceğimiz bir destek birimi değildir. Bu da, sevmenin ve sevilmenin önce “kendin” olmaktan geçmesi anlamına gelir. Partnerimiz bizim duygusal eksikliklerimizi kapatacağımız oyuncağımız değildir. Bu gerçekleri kabul ederseniz, duygusal bağımlılığınıza son verebilir ve nihayet gerçek mutluluğu tadabileceğiniz ilişkiler yaşayabilirsiniz.

Duygusal ihtiyaçlarınızı yönlendirin

Aşkı büyük bir coşkuyla yaşama eğilimi gösteren kişiler, içinde tutku olmayan hayatın sadece tatminsizlik getireceğini düşünen yüksek duygulu bireylerdir. Bu yüksek duygularınızı aşk hayatınıza taşıyıp devamlı hayal kırıklığı yaşayacağınıza, içinde tutku barındıran ekstrem sporlar, sanatsal aktiviteler gibi başka alanlara yönlendirebilirsiniz.

Çevrenize verebileceğiniz tavsiyeler

Nasıl ki bir çocuğu uykusundan bir anda uyandırmıyorsak, hayal dünyasında yaşayan ve herkese kolayca âşık olan kişilere de hoyratça davranmak yerine yumuşak geçişler yapmalarını sağlamalı ve bu davranışlarının sebep olduğu riskler hakkında onları uyarmalıyız. Olgunca davranmadıklarını ve saftirik olduklarını söylemek hiçbir işe yaramaz. Aksine, gerçekler karşısında daha da güçsüzleşmelerine ve aşk fantezilerine daha çok gömülmelerine sebep olur. Bu kişilerin partnerleri de “daima âşık” oyununu oynamadıkları sürece sevgililerini başka bir aşk macerasına her an kaptırabileceklerini kabul etmeliler. İlişkilerindeki bu tehditleri saf dışı bırakarak ve sevgililerini daima şaşırtarak, onlara bir çiftin arasındaki tutkunun tazelenebilecek bir şey olduğunu öğretebilirler.

 

 

Önceki Yazılar

ÜÇ SORUDA SUÇLULUK

Sonraki Yazılar

BOŞANMA SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER