surdurulebilir-bir-yasam-icin-oneriler (8)

SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR YAŞAM İÇİN ÖNERİLER

Psychologies Genel Yayın Yönetmeni Deniz Çakmakkaya, bir hafta boyunca doğaya şefkatli, sürdürülebilir bir yaşamı desteklemek adına “Atıksız Yaşam” challange’ı uygulayor. Yedi gün boyunca deneyimleyeceği bu yaşam tarzına #psychologiesileatiksizbirhafta hastag’i ile sizler de eşlik edebilir ve destek olabilirsiniz.
Bu challange, tüketim odaklı sistemin neresinde olduğumuzu, çevreyi korumak adına evimizden başlayarak neler yapabildiğimizi ve değişimlere nasıl ayak uydurabildiğimizi görmemize yardımcı olacak.
Siz de doğanın ve bizim geleceğimiz için birlikte neler yapabileceğimizi görmek isterseniz 1 hafta sürecek maceramıza katılın.

İşte yapmanız gerekenler:

1. Yedi gün boyunca kişisel bakımınız için seçtiğiniz 10 ürünü kullanmayı deneyin. Bir haftanın sonunda seçtiğiniz ürünlerin kaçının crueltyfree, organik, geri dönüştürülebilir olduğunu kontrol edin. Bu 10 ürünlük kapsül bakım-makyaj çantasında yer almayan hangi ürünlerin eksikliğini hissettiniz?

2. Son 6 aydır -mevsimsel etkenler hariç- giymediğiniz kaç kıyafetiniz var? 10 parça kıyafet seçip onlarla kaç farklı kombin hazırlayabilirsiniz?

3. Mutfağınıza bir hafta boyunca paketli gıdalar almamaya çalışın. Çöp kutusunda nasıl bir değişim gözlemleyeceksiniz? Tek kullanımlık ürünleri bir hafta boyunca kullanmamak size ne hissettirecek?

4. Yenilebilir bir bitki büyütün. Mutfağınızda yemeklerinizde de kullanabileceğiniz bir bitkinin gelişimini izlemek size ne hissettirecek?

5. Üç gün boyunca iş yerinizde kendi hazırladığınız yiyecekleri tüketmeye çalışın. Üç gün sonunda vücudunuzda nasıl bir değişim gözlemlediniz?

6. Üretim amacı dışında beş eşya kullanabilir misiniz? (Sebze-meyve almaya giderken gazete veya dergiden yapılan kese kâğıdı gibi.) 

Sürdürülebilir bir yaşam için aşağıdaki önerilerimize göz atabilirsiniz.

 

 

Önceki Yazılar

YAŞLILAR DAHA ÇOK SOSYLA MEDYA KULLANIYOR

Sonraki Yazılar

KÜÇÜK HAYALLER FESTİVALİ