sucluluk-duygunuzdan-kurtulun

SUÇLULUK DUYGUNUZDAN KURTULUN

 

 

Güçlü bir suçluluk duygusu, insana zevk verebilecek her şeyi yok edebilir. Bir şeye layık olmadığımızı düşünerek kendimizi, bilinçli ya da bilinçsiz olarak, bize iyi gelebilecek pek çok şeyden mahrum ederiz. Suçluluk insanı çoğu zaman çıkarlarının ve iyiliğinin diğerlerinden sonra geldiğini düşünmeye ve kendini sadece başkalarının “artıklarıyla” yetinmeye iter. Bu özverili duruş, özellikle de diğerlerinin bize haksız davrandığını düşünüyorsak, uzun vadede çok acı verici olabilir. Suçluluk duygusu yaşayan pek çok yetişkin, çocukluklarında kendilerini özgürleştirecek ve kendilerini gerçekleştirmelerine izin verecek alanlardan yoksun yaşamıştır; hatta bazıları aile içinde kendini fazlalık gibi hissetmiştir. Her halükârda suçluluk duygusu, öncelikle insanın kendine iyilik yapmaktan kaçınmasıyla kendini gösteren çok güçlü bir frendir.

Ne yapmalı?

Başkalarının iyiliğini istemek ve bunun için çaba sarf etmek halihazırda kişisel değeri öne çıkaran bir özelliktir. Bu duruş empati ve bonkörlük gerektirir. Ancak kişinin diğerlerini çok sevebilmek için kendine iyi davranmasının şart olduğunu aklından çıkarmaması gerekir. Kendinize kulak verip özen gösterirseniz, yakınlarınıza tamamen bağlı kalmak zorunda olmazsınız.

Tatil reçetesi

Başkalarına her “Evet” dediğinizde, kendinize de zevkleriniz ve mutluluğunuz için bir kez “Evet” demeyi deneyin. Küçük ve büyük keyiflerinizi bir ajandaya not edin. Arzularınızın listesini tutun ve gerçekleşenlerin üstüne bir çizik atın. Ayrıca başkalarına yaptığınız hoşlukları da not edin; rahatlamanıza yardımcı olur.

 

 

Önceki Yazılar

GÖRÜNENİN ARDINDA

Sonraki Yazılar

KİLO DEDİĞİMİZ ASLINDA NEDİR?