stresi-azaltma-yontemleri

Stresi Azaltma Yöntemleri

Bazen hayatta hoş olmayan sürprizlerle karşılaşabiliyoruz. Her şeyi öngörebilmemiz mümkün olmayabilir, ancak stresle başa çıkmak için bir şeyler yapabiliriz.

Stresli durumları azaltmanıza ve kendinizi daha aktif hissetmenize yardımcı olacak altı yöntem yazdık.

1. Aktif olun

Egzersiz yapın, hobi edinin, bir arkadaşınızı arayın veya ziyaret edin. Hangi aktiviteler size daha fazla güç kazandıracak? Onları bulup hayata geçirmeye çalışın.

Spor ayakkabılarınızı giyin ve koşmaya başlayın; patlamış mısırınızı hazırlayın ve bir film izlemeye başlayın. Belki de çocuklarınızla oynamayı tercih edersiniz. O an kafanızı dağıtmanıza ne yardımcı olacaksa onu yapmaya çalışın.

2. Yardım edin

Birilerine yardımcı olun veya gönüllü olarak çalışın. Bir şekilde standart iş sorumluluklarınızın dışında topluma yardımcı olabilir misiniz?

Başkalarına yardımcı olmak, hem stresinizi azaltacak hem de daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

3. Karşılaştırma yapın

 Sizin yaşadığınız olayların benzerini yaşayan insanlardan ilham almaya çalışın. Onların kriz dönemleriyle nasıl baş ettiğini gözlemlemeye çalışın.

4. Duygularınızı kışkırtın

Bir korku filmi izleyerek, komedi kitapları okuyarak veya çeşitli spor aktiviteleri yaparak diğer duygularınızı gün yüzüne çıkarmaya çalışın. Neşelenmenize yardımcı olan şey ne? Ekrandaki şapşal köpek mi, şirin bir bebek mi yoksa favori TV şovunuz mu?

5. Konuyu bir süreliğine kapatın

Stresli olmanıza neden olan konuyu bir süreliğine rafa kaldırın ve bağlantınızı kesmeye çalışın. Bu alıştırma, var olan durumdan biraz olsun uzaklaşmanıza yardımcı olacaktır. Kendinize 30 dakika ayırın ve bu süre zarfında olumsuz düşüncelerinizden arınmaya çalışın.

6. Duyularınızı harekete geçirin

Elinize bir buz alın veya bir stres topu edinin. Daha sağlıklı ve cazip önerilerimiz de var: cinsel aktivite, yüksek sesle müzik dinlemek, sıcak bir duş.

Zor bir gün geçirdikten sonra kendinizi baskı altında hissetmek yerine yukarıdaki aktiviteleri gerçekleştirebilirsiniz.

 

 

Önceki Yazılar

Freud’a Göre Rüyalar

Sonraki Yazılar

Kriz Anlarında Güçlü Kalmanıza Yardımcı Olacak Öneriler