CUKLARDA SOSYAL MEDYA

SOSYAL MEDYA KULLANIMI


8-18 yaş arası çok kullanılan Snapchat, Instagram, Facebook ve diğerleri anne-babaları endişelendiriyor. Onlara çevrimiçi dünyaya attıkları ilk adımda eşlik ederek yardımcı olabilirsiniz.

Bir haftadır 14 yaşındaki Berk’in sosyal medyaya bağlanması yasak. Annesi onu “bağımlı olduğunu düşündüğü” için cezalandırmış. Bu yüzden kızgın ve kendini yalnız hissediyor. “Ama o bunu anlamıyor!” diyerek üzülüyor. Snapchat, Instagram, Whatsapp, Youtube… Onlar için uygulamalar olmak istedikleri yer. Hava attıkları, bilgi aldıkları, eğlendikleri yer. O halde bağımlılık, sapkınlık ve şiddet tehlikesine takılmış ebeveynlerin vaazlarını kim takar? “Beni düşünmeye yönlendirmeyi erişimimi yasaklayarak sağlayamazlar” diye değerlendiriyor Berk. Akılları başlarında yine de! Sorumluluk sahibi yetişkinler olarak, endişelenmekten daha iyisini yapabileceğimizi kabul edelim. Sakin bir şekilde çocuklarımızın doğru dijital vatandaşlara dönüşmelerine katkıda bulunmak daha iyi bir tercih gibi görünüyor. İletişim ve bilgi bilimleri uzmanı Anne Cordier konuyla ilgili beş kanıt sunuyor.

Yaştan çok olgunluktan bahsedin

Sosyal ağlarda bir hesap oluşturmaya hangi yaşta izin vermeli? Facebook tarafından belirlenmiş olan 13 yaş altı yasağına mı sadık kalmalı? Anne Cordier’e göre bu belirleme, çocuğun olgunluğunu, ebeveynlerin eşlik etme kalitesini ve ilgi odaklarını dikkate almamasından dolayı çok anlamlı değil. Eğer küçük kızınız çektiği videolarını YouTube’ta yayınlamak istiyorsa, ne yanıt vermeli? “Bana göre doğru olan, herhangi bir sosyal ağda hesap açmadan önce, çocuğun ‘sosyal ağın’ gerçekten ne olduğunu anlayabilmesi. Ayrıca kavram basit gibi görünse de, tanımlaması o kadar kolay değil.”

Problemleri açıklayın

Çocuklarımızın, ekranların arkasında neler olup bittiğinin farkında olduklarını düşünme eğilimindeyiz. “Sezgisel olarak sosyal ağlarda başlarının çaresine bakabilseler de, çoğu nasıl işlediklerini, ekonomik, sosyal ve kültürel meselelerin ne olduğunu bilmiyorlar” diyor Anne Cordier. Konuşmanın yararı da buradan kaynaklanıyor. Onlara sorun: Neden bu uygulamayı seçtin? Onda neler buluyorsun? Bazı reklamların tekrar ettiğini fark ettin mi? “Aracılık etmek, temel bir eğitim ilkesidir. Bu yeni medyalar hakkında birkaç anahtar fikir vererek onlara mesafeli kalmayı öğretebiliriz.”

Profil yaratmasına yardım edin

“Çocuğunuza ilk profilini oluştururken eşlik etmeyi teklif etmek iyi bir fikirdir, tıpkı bisiklete binmeyi öğretmek için selesini tutmak gibi” diyor Anne Cordier. Kamusal yaşam ve mahremiyet kavramlarından bahsedebilmek, datanın ve “dijital izlerin” kalıcılığının ne olduğunu öğretmek için iyi bir fırsattır. Eğer şifresini değiştirirse, bunu drama dönüştürmeyin. Polis gibi takip edecek değilsiniz. Önemli olan, bir zorluk ortaya çıktığında, size gelebileceğini bilmesidir.

Sanal dünyanın gerçek yönlerini anlatın

Çocuğunuzun sorumlu ve saygılı bir dijital vatandaş olmasını mı diliyorsunuz? “Sanal dünyanın bir hukuksuzluk alanı olmadığını ve herhangi bir suçun (siber taciz, ırkçı söylemler, homofobi vs.) gerçek dünyada olduğu gibi aynı cezai yaptırımlara tabi olduğunu açıklamak bizim görevimiz” diyor Anne Cordier. Çevrimiçi bir problem olduğunda sizinle konuşabileceğinden emin olmak için, onu korumanın sizin sorumluluğunuzda olduğunu ve yasa sayesinde olay büyümeden müdahale ederek ona yardımcı olabileceğinizi hatırlatın.

“Çocuklar için E-Koruma Projesi” hakkında onu bilgilendirin. Avukat Kadir Kurtuluş’un kurduğu e-koruma.net, sosyal sorumluluk projesi kapsamında iki yıldır, 18 yaşından küçük çocuklara dair uygunsuz içeriklerin internetten silinmesini ücretsiz olarak gerçekleştiriyor.

Güvenin

Sosyal ağlar, çocuklarımız için gerçekçi yaşam alanları haline geldi. Harcadıkları zaman sizi rahatsız mı ediyor? Emin olabilirsiniz ki, gündem üzerine sosyal medya aracılığıyla birçok şey öğreniyorlar. Bundan şüphe mi ediyorsunuz? Sizi “arkadaş” olarak kabul etmesini isteyin, tabii genellikle birkaç profili olduğu gerçeğini atlamadan. “Ancak panik yapmayın, çocuğunuzun iki hesaba sahip olması tuhaf şeyler yaptığı anlamına gelmiyor” diyor Cordier. Genelde yapmaya çalıştıkları şey dünyalarını korumaktır, gençlerin her zaman ebeveynleriyle ilişkilerinde yaptıkları gibi. Bu sebeple mesajlarını karıştırmayın. “Yetişkin olarak onlara bu şekilde gizli bir yaklaşımla hükmetmeye çalışırsak, güven ilişkisi başlatmak imkânsız olur.”

 

 

Önceki Yazılar

ORGAN BAĞIŞIYLA HAYAT VERİN

Sonraki Yazılar

GÜNÜN KİTAP ÖNERİSİ: YÜRÜYEN KELİMELER