f1

SOSYAL FOTOĞRAFÇILIK

İçindekiler
  1. 1/ MANZARA


Akıllı telefonunuzun kamerası ile selfie çekmekten daha fazlasını yapabilirsiniz. İşin profesyonellerine sorduk ve bol bol beğeni alacak fotoğraflar çekmenin sırlarını öğrendik.

Derleyen: Buğra LEVENT

1/ MANZARA

Hareket edin. Ödüllü yol fotoğrafçısı Chris Burkard, “Bazen doğru perspektifi yakalamak biraz yaratıcılık istiyor; ağaçlara tırmanmaktan ya da yere uzanmaktan çekinmeyin” diyor ve ekliyor; “Ben her zaman çekeceğim manzaranın etrafına bakınır; böylece bütün farklı açıları ve fırsatları değerlendirebilirim.”

İnsan faktörünü kullanın. Burkard’a göre bazı manzaralar -bir dağ ya da vadi- gücünü boyutlarından alıyor: “Manzaranın genişliğini bir insanla karşılaştırmadan anlamak pek mümkün değil.” Bir arkadaşınızın da yer aldığı manzara fotoğrafı çekmek isterseniz, onu kadrajın köşesine yerleştirerek, manzaranın genişliğini öne çıkarabilirsiniz.

Ekipmanları yabana atmayın. “Olloclip gibi telefona takılabilen, dördü bir arada (balık gözü, geniş açı, makro 10x ve 15x olmak üzere dört gelişmiş optik lense sahip) kamera lensi ile cep telefonunuzu daha güçlü bir cihaz hâline getirebilirsiniz.

 

 

Önceki Yazılar

DOĞURDUĞUNA PİŞMAN MISIN?

Sonraki Yazılar

EVLİLİĞİN İLK YILINDA SİZE ZOR GELEBİLECEK ŞEYLER

Bir cevap yazın