sokak-hayvanlarina-yardim-etmenin-6-yolu

SOKAK HAYVANLARINA YARDIM ETMENİN 6 YOLU

4 Ekim Hayvanları Koruma Günü vesilesiyle minik dostlarımıza güvenli bir ortam sağlamanın ve yaşam haklarını korumanın altı basit ama etkili yolunu bir kez daha hatırlamak onlar adına çok şey değiştirebilir.

  • Hayatınızı bir evcil hayvanla paylaşın. Barınak veya sokakta yuva arayan minik bir dostu evlat edinin.
  • Barınaklara yardım edin. Evinizi bir canlıyla paylaşacak imkânınız yoksa her ay düzenli olarak bir barınağı ziyaret edip mama, battaniye ve gazete gibi temiz atık kâğıt bağışlayarak onların hayatına dokunabilir, onlarla vakit geçirebilirsiniz.
  • Hayvan hakları konusunda çalışan pek çok sivil toplum örgütünden birinde gönüllü olarak görev alın.
  • Evinizin veya işyerinizin çevresine sokak hayvanları için mama ve su kapları bırakın. Artan ve bozuk olmayan yemeklerinizi onlarla paylaşın.
  • Kâğıt ve karton atıklarınızı biriktirip kedi ve köpek evleri yaparak, onları yaklaşan soğuk kış günlerden koruyabilirsiniz.
  • Özellikle soğuk günlerde arabanızı çalıştırmadan önce, kaputa vurarak motorda bir kedi olup olmadığını kontrol edin.

– Yılda 150 milyar hayvan, eti için öldürülüyor.

– Bir kediyle yaşamak, kalp krizi geçirme riskini %40 azaltıyor.

– Kedilerin çıkardığı sesler, beyinde hem oksijen hem de glukoz tüketiminin artmasını sağlar. Bu da kişide olumlu hisler ve mutluluk duygusu uyandırır.

Atlar sonunda özgür

Geçtiğimiz yıllarda hayvan hakları konusunda çalışan sivil toplum kuruluşlarının faytonlara koşulan atların kötü yaşam koşulları nedeniyle verdiği mücadele sonucunda atların hayatı kurtuldu. Motorlu taşıt trafiği olmadığı için ulaşım ve gezi amaçlı kullanılan fayton atları bakımsızlık, kazalar ve kötü yaşam koşulları nedeniyle telef oluyordu. Hayvanseverler ve sivil toplum kuruluşları tarafından verilen mücadele sonuç verdi ve Adalar’da fayton taşımacılığı yasaklandı. Ulaşım için belde belediyeleri tarafından bulunan çözüm ise sevindirici; 12 kişilik elektrikli araçlarla sağlanacak olan ulaşımın yolculuk ücretlerinde İstanbulkart geçerli olacak. Bu kazanımla birlikte dostlarımız için verilen mücadelenin ne kadar önemli ve büyük sonuçları olduğunu bir kez daha hatırlamış oluyoruz.