sizin-kirmizi-rujunuz-hangisi (2)

Sizin Kırmızı Rujunuz Hangisi?

Bazen kendimizi daha enerjik hissetmek, bazen de özel bir davette göz kamaştırıcı görünmek için hemen elimiz kırmızı rujumuza gider. Ancak kırmızının hangi tonunu seçtiğiniz bu noktada önem taşıyor.

1920’li yıllarda buğulu göz makyajının vazgeçilmez eşlikçisi olan, ’50’lerin femme fatale yıldızlarıyla özdeşleşen, bazen de pop idollerinde görüp “Vay be!” dedirten kırmızı ruj, tarih boyunca pek çok kadın için dişilik ve cazibe sembolü oldu. Sizin de kendinizi daha iyi hissetmek için mutsuz bir günün sabahında kırmızı rujunuzdan güç aldığınız oldu mu? Kırmızı rujun geçmişi tahmin ettiğinizden de eski dönemlere dayanıyor. Afrika ve Batı Avrupa’da ortaya çıkarılan kaya resimlerinde kadınların dudak boyası kullandıkları alenen görülüyor. Antik Mısır’da doğal pigmentler, hayvan yağları, kızıl kurşun, demir oksit ve en çok da koşinil adı verilen böcekten elde edilen boyalar ise kırmızı rujun temelini oluşturuyor. Kleopatra ve Kraliçe I. Elizabeth gibi tarihin görkemli kadınlarının ilkel malzemelerle kendi kırmızı rujlarını hazırladıklarına, Osmanlı hareminde pek çok malzemeyle kırmızı dudak boyaları yapıldığına kaynaklarda rastlanıyor. Hatta dilimize ruj olarak geçen dudak boyasının Fransızca kırmızı demek olan “rouge”dan geldiğini biliyor muydunuz?

Sizin Kırmızınız Hangisi?

Bu iddialı rengin kullanımı sanıldığı kadar zor değil, herkes her ortamda doğru şekilde kullandığı takdirde kırmızı ruj sürebilir. Bunun için ilk yapmanız gereken, sizin için doğru olan kırmızı tonunu bulmak. Ten renginizin alt tonunu bilmeniz bunun için yeterli. Sıcak alt tonluysanız turuncu pigmentli narçiçekleri, soğuk alt tonluysanız da mavi tabanlı kırmızılar sizin renkleriniz. Beyaz tenliyseniz daha açık tonları, esmerseniz bordomsu kırmızıları tercih edebilirsiniz. Bundan sonrası nerede, ne şekilde ve hangi yöntemle uygulayacağınızı gösteren birkaç ipucuna kalıyor.

Pürüzsüz Dudaklar

Makyaja başlamadan önce, dudaklarınızı kuruluk ve ölü deriden arındırmanız kırmızı rujun daha pürüzsüz ve temiz görünmesini sağlar. Bunun için hazır dudak peelingleri kullanabileceğiniz gibi zeytinyağı veya balla tozşekeri karıştırıp evde basit tarifler de hazırlayabilirsiniz. Peeling kullandıktan sonra, dudak balmı sürerek dudaklarınızı yumuşatabilirsiniz.

Ten Makyajına Dikkat

Kırmızı ruj dikkati yüzünüze ve makyajınıza çekeceği için cilt tonunuzu nötrleyecek ve kızarıklıklarınızı kapatacak şekilde doğal bitişli bir ten ürünüyle baz makyajınızı yapabilirsiniz. Ten ürününü dudaklarınızdan da hafifçe geçirmeniz rujunuzun rengini net bir şekilde vermesini sağlar. Bir diğer yol ise açık tondaki göz altı kapatıcınızla dudak çevrenize hafif bir çerçeve yapıp dağıtmanızdır. Kırmızı ruj makyajlarında allığınızı nude tonlarda seçmek ve hafif tutmak aşırı makyajlı görüntüden sizi korur.

Yazı: Hüma Kaya

 

 

Önceki Yazılar

İlham Veren Cümle: Leyla Emadi

Sonraki Yazılar

Kendinize Yardım Etmeye Hazır Mısınız?